Twój Vincent i Magiczna zima Muminków z szansą na Oscara – Filmy i seriale

Żydowskie zdjęcia Holocaustu. Jak członkowie Sonderkommando sfotografowali Zagładę? – Portal historyczny Histmag.org
13 listopada 2017
Czy słyszeliście już najpopularniejszą piosenkę tego roku? I kto jest najlepszym polskim artystą zdaniem MTV. Rozdano Europe Music Awards – Styl Życia
13 listopada 2017
Pokaż wszystko

Twój Vincent i Magiczna zima Muminków z szansą na Oscara – Filmy i seriale


Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wytypowała 26 animacji, które mają szansę znaleźć się w piątce produkcji nominowanych do Oscara. Polskę reprezentują dwa głośne tytuły – zrealizowany we współpracy z Wielką Brytanią „Twój Vincent” oraz polsko-fińska koprodukcja „Magiczna zima Muminków”. Do rywalizacji staną również takie hity, jak „Cars 3”, „Minionki 3” czy „The Lego Batman Movie”.

Tego, kto znajdzie się w finałowej piątce dowiemy się 23 stycznia. Natomiast uroczysta ceremonia wręczenia złotych statuetek odbędzie się wyjątkowo dopiero 4 marca z uwagi na zaplanowane na luty XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

Portret van Gogha

O wyróżnieniu dla filmu Doroty Kobieli i Hugha Welchmana mówiło się już od dawna. Niezwykła i pierwsza w historii kinematografii ręcznie malowana pełnometrażowa animacja opowiada historię słynnego holenderskiego mistrza pędzla, Vincenta van Gogha. Prace nad filmowym portretem autora słynnych „Słoneczników” trwały ponad siedem lat, z których znaczną część poświęcono na stworzenie malarskich klatek. „Twój Vincent” składa się bowiem z 65 tys. obrazów namalowanych farbą olejną na płótnie przez setkę profesjonalnych artystów. Fabuła produkcji skupia się przede wszystkim na burzliwych losach van Gogha oraz okolicznościach jego tragicznej śmierci. Scenariusz powstał dzięki współpracy Doroty Kobieli z pisarzem Jackiem Dehnelem. Warto dodać, że film cieszy się ogromną popularnością na międzynarodowych festiwalach, a oprócz bardzo realnych szans na nominację do Oscara, może poszczycić się także udziałem w wyścigu o tegoroczną Europejską Nagrodę Filmową w kategorii: najlepsza animacja.

Link do źródła artykułu