Filmy historyczne i seriale w telewizji (16 IV – 22 IV 2018) - Portal historyczny Histmag.org | Moje Quo Vadis

Filmy historyczne i seriale w telewizji (16 IV – 22 IV 2018) – Portal historyczny Histmag.org

Oto HP Pavilion Gaming Desktop. Czy warto go kupić? Może lepiej złożyć własnego peceta do gier?
15 kwietnia 2018
Jedna lista, jeden rok. Wybierzmy Sejm Wielki do naprawy państwa po PiS. Inaczej czeka nas klęska
Jedna lista, jeden rok. Wybierzmy Sejm Wielki do naprawy państwa po PiS. Inaczej czeka nas klęska
15 kwietnia 2018
Pokaż wszystko

Filmy historyczne i seriale w telewizji (16 IV – 22 IV 2018) – Portal historyczny Histmag.org


Filmy historyczne i seriale w telewizji (16 IV – 22 IV 2018)

Historia na małym ekranie, czyli filmy i seriale historyczne, produkcje inspirowane historią oraz dokumenty historyczne. To wszystko znajdziecie w naszym subiektywnym zestawie najciekawszych propozycji filmowych, które możecie zobaczyć w telewizji w najbliższym tygodniu!

Poniedziałek (16 IV)

 • Korona Królów odcinek 63, TVP1, godz. 18:30 – Kundzia powoli wraca do zdrowia, jednak z ochmistrzynią jest coraz gorzej. Egle nocą, przy ognisku, odprawia czary i każe wypić Audre wywar, który dla niej przygotowała. Król ze swoją świtą w drodze na polowanie odwiedza karczmę…
 • Skryci zabójcy epoki Tudorów (2015), Polsat Viasat History, godz. 19:25 – Dr Suzannah Lipscomb zabiera widzów w czasy Tudorów w poszukiwaniu zabójców grasujących w ówczesnych gospodarstwach domowych. Domy kupców i handlarzy stały się konstrukcjami składającymi się z wielu pokoi. Zastąpiły jednoizbowe domostwa, które do tej pory były normą. Dr Lipscomb odkrywa, że w domach Tudorów makabryczna śmierć czaiła się niemal na każdym kroku, ukryta w brudzie i rynsztokach charakterystycznych dla średniowiecza. Co gorsza, okazuje się, że dziś wciąż żyjemy z niektórymi zabójcami z tamtej epoki.
 • Tora i miecz (2016), TVP1, godz. 23:05 – Film ukazuje nieznane aspekty powstania w getcie warszawskim – udział ortodoksyjnych żydów w walkach i w polskich organizacjach konspiracyjnych. W konspiracji powstają komórki Irgun Cwai Leumi (hebr. Narodowa Organizacja Wojskowa), polskie wojsko szkoli żydowskich terrorystów. To oni stworzą zalążek Żydowskiego Związku Wojskowego. Z ŻZW współpracują polskie organizacje konspiracyjne. W dokumencie wypowiadają się członkowie tych organizacji. Cytowane są świadectwa – dziennik rabina Seidmana i relacja Tadeusza Bednarczyka z komendy głównej OW-KB.

 • Sen o Warszawie (2014), TVP Historia, godz. 22:40 – Film o Czesławie Niemenie powstał w 10. rocznicę śmierci artysty, w 2014 roku. O bohaterze opowiadają przyjaciele, rodzina, krytycy, dziennikarze i autorzy biografii muzyka (Roman Radoszewski, Marek Gaszyński i Dariusz Michalski). Twórcy śledzą losy Czesława Niemena od miejsca urodzenia w 1939 r. w Starych Wasiliszkach, gdzie spędził dzieciństwo i młodość, gdzie stawiał pierwsze muzyczne kroki w przykościelnym chórze i skąd w ramach wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich w 1958 r. trafił do Polski.

Wtorek (17 IV)

 • Korona Królów odcinek 64, TVP1, godz. 18:30 – Jadwiga uważa, że Bóg jej potrzebuje. Postanawia więc włożyć habit i zostać mniszką. Liczy, że na jej obłóczyny przyjedzie z Krakowa syn. Bogdan przypadkowo dowiaduje się, że król jest w dużym niebezpieczeństwie…
 • Tesla: niebezpieczny umysł (2018) Odcinek 1 (Sezon 1) : Szalony naukowiec na Long Island, Discovery Historia, godz. 20:00. – Nikola Tesla był wizjonerem, którego imię nosi aż 300 patentów wynalazków otaczających nas po dziś dzień – między innymi zdjęcia rentgenowskie, lasery i bezprzewodowa energia. Teorie i styl pracy Tesli były jednak kontrowersyjne, więc jeden z najwspanialszych umysłów w historii był również uważany za jeden z najniebezpieczniejszych. Krótką biografię Tesli możecie przeczytać w naszym artykule!

Środa (18 IV)

 • Korona Królów odcinek 65, TVP1, godz. 18:30 – Kazimierz wie, że ktoś chce jego śmierci. Zaniepokojeni urzędnicy królewscy rozprawiają komu może na tym zależeć i dlaczego. Niemierza rusza na poszukiwania. Anna czuwa przy rannym bracie…
 • Czego nie mogliśmy wykrzyczeć (2017) , TVP1, godz. 23:40 – W filmie zostaną pokazane materiały z archiwum Emanuela Ringelbluma, który był twórcą podziemnego archiwum getta warszawskiego. Jak sam wspominał: „Jako kierownik Żydowskiej Samopomocy Społecznej miałem codziennie kontakt z otaczającym życiem. Dochodziły do mnie wiadomości o wszystkim, co się działo z Żydami w Warszawie oraz na przedmieściach. Niemal codziennie przybywały delegacje z prowincji i opowiadały o ciężkich przeżyciach. Wszystko, czego się w ciągu dnia nasłuchałem, zapisywałem wieczorem”. Recenzje publikacji dotyczącej materiałów zgromadzonych przez Ringelbluma, znajdziecie tutaj!

Czwartek (19 IV)

 • Korona Królów odcinek 66, TVP1, godz. 18:30 – Jadwiga przygotowuje się do uroczystości obłóczyn. W tej ważnej chwili jest przy niej Elżbieta, mimo oczekiwań Kazimierz nie przyjeżdża. Egle zostaje oskarżona, wtrącona do lochu i ma poważne kłopoty. Królowa Anna z niepokojem przygląda się wydarzeniom, ale niestety nic nie może zrobić.
 • Łączy nas pamięć – 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, TVP Kultura, godz.20:00 – Obchody 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim zwieńczy o godz. 20 koncert “Łączy nas pamięć” organizowany przy Pomniku Bohaterów Getta. Podczas koncertu wystąpią Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach i Chór Filharmonii Narodowej. W programie koncertu celowo zagrana zostanie m.in. IV część IX symfonii Ludwiga van Beethovena. Przed koncertem można zapoznać się z naszym ciekawym fotoreportażem dotyczącego warszawskich śladów getta i powstania.

Kamikaze .jpg

 • Kamikaze (2013), TVP4, 23:20. – Współczesna Japonia. Dwudziestosześcioletni Kentaro i jego siostra Keiko na pogrzebie babci dowiadują się, że mąż zmarłej nie jest ojcem ich matki, a ich prawdziwy dziadek zginął w czasie II wojny światowej. By dowiedzieć się o nim jak najwięcej, postanawiają odnaleźć jego towarzyszy broni. Z zaskakujących, często sprzecznych relacji wyłania się złożony obraz człowieka, który wybrał tragiczny los kamikadze, mimo że bardzo chciał żyć.

Piątek (20 IV)

 • Powrót do Heimkher (2010), TVP Historia, 20:30. – Bohaterami filmu są Chorzele – małe, senne miasteczko na Mazowszu, przecięte ruchliwą drogą Warszawa – Olsztyn i niemiecki film propagandowy “Heimkehr”, dla którego Chorzele były w 1940 r. planem filmowym. „Heimkehr” to nazistowski film propagandowy z 1941, opowiadający historię niemieckiej mniejszości narodowej w Polsce w 1939 roku.
 • Samuraj Chrystusa (2012), TVP Trwam, 22:40. – W opowieści o dwóch salezjanach: starym, misjonarzu pracującym w Japonii od 75 lat, i młodym, który dopiero złożył śluby wieczyste, każdy człowiek może przyjrzeć się swojemu życiu. W świadectwie ks. Michała Moskwy, który razem z narodem japońskim przeżył tragedię Hiroszimy i Nagasaki, przebija się wielka miłość do Chrystusa i do ludzi, z którymi się spotyka. Widzowie dowiedzą się, Jak być wiernym, jak nie stracić miłości, a także jak żyć, by niczego potem nie żałować.

Sobota (21 IV)

Jurek

 • Jurek (2014), TVP Historia, 23:15. – Opowieść o słynnym himalaiście Jerzym Kukuczce to obraz człowieka, który pnie się do góry w sensie dosłownym, ale również metaforycznym i symbolicznym. Od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się także na portret środowiska himalaistów lat 80. Przed seansem warto zapoznać się z naszą recenzją książki dotyczącą tego wybitnego himalaisty.

Niedziela (22 IV)

 • Wojenne dziewczyny odcinek 19, TVP 1, godz. 20:10 – W Abwehrze Margarethe przerywa katowanie Kamila i Irki. Niemka informuje Brennera o rozkazie przetransportowania więźniów do Berlina. Gestapo chce swoimi metodami uzyskać od Brodzkiego klucz do zaszyfrowanej listy. W szpitalu wycieńczony chorobą Konstanty prosi Andrzeja, żeby zaopiekował się jego córkami. Marysia martwi się o życie swojego ojca, widać, że jest już w bardzo złym stanie. Prostytutka Kazia przekazuje Ewce informację o godzinie odjazdu pociągu, którym będą transportowani Irka i Kamil. Ewka, planując akcję odbicia przyjaciół, liczy na pomoc Alfy.

Przegląd powstaje z pewnym wyprzedzeniem czasowym. Nie odpowiadamy za ewentualne zmiany w programie stacji telewizyjnych.

Redakcja: Maciej Zaremba

Polecamy e-book Agaty Łysakowskiej – „Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”:

Autor: Agata Łysakowska
Tytuł: „Damy wielkiego ekranu: Gwiazdy Hollywood od Audrey Hepburn do Elizabeth Taylor”

ISBN: 978-83-65156-04-4

Wydawca: Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)

Stron: 87

Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

7,9 zł

(e-book)

Regulamin komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji
Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami:
należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org,
a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest
także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi
lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.orgŹródło: Magazyn Historyczny