Polecam: Koncerty Fortepianowe 19 i 23 Mozarta gra Hélène Grimaud
15 października 2011
L`Oracolo F.Biondi 8 Grudzień Transmisja z F. Szymanowskiego
6 grudnia 2011

Salve Regina

Po ostatnim wpisie i w ekstatycznym nastroju po wysłuchaniu Adagia z 23 koncertu fortepianowego nie było mi dość, chociaż już późna była pora otworzyłem skrzynkę na google i zajrzałem co też nowego przyszło na YouTube wśród zasubskrybowanych kanałów. Moją uwagę zwróciła antyfona Nicoli Porpory pod tytułem Salve Regina (Witaj Królowo). A Dlaczego Nicolo Porpora? Dlatego, że w ubiegłych tygodniach na kanale TVP Kultura został wyemitowany materiał pt Losy Kastratów w którym jako tego który napisał dużo na głosy mężczyzn okaleczonych dla ich głosu napisał dużo kompozycji. I tak wiedziony ciekawością wtopiłem się w słowa i muzykę antyfony Salve Regina. Chciałbym tutaj oczywiście podzielić się znaleziskiem odkrytym na YouTube co tuż poniżej czynię.

Na koniec po wysłuchaniu Salve Regina polecam jako że jest przed adwentem, antyfonę dla tego okresu – Alma Redemptoris Mater (Matko Odkupiciela), ale w opracowaniu Wolfganga Amadeusa Mozarta

Na koniec należy się jeszcze informacja o utworze z YouTube zamieszczonym w prezentacji prowadzącej do tego artykułu, a więc dla zainteresowanych podaję informację że wykonawcami jest formacja pod nazwą Ensemble Organum założona w 1982 roku przez Marcela Pérèsa. Utwór pochodzi z albumu Pieśni Templariuszy.

I na koniec jeszcze jedno wykonanie Salve Regina w stylu chorału gregoriańskiego poniżej

Salve Reginy

Salve, Regina, Mater misericordiae, vita, dulcedo, et spes nostra, salve. Ad te clamamus exsules filii Evae, ad te suspiramus, gementes et flentes in hac lacrimarum valle. Eia, ergo, advocata nostra, illos tuos misericordes oculos ad nos converte; et Iesum, benedictum fructum ventris tui, nobis post hoc exsilium ostende. O clemens, O pia, O dulcis Virgo Maria.
Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia, życie, słodyczy i nadziejo nasza, witaj! Do Ciebie wołamy wygnańcy, synowie Ewy, do Ciebie wzdychamy jęcząc i płacząc na tym łez padole. Przeto, Orędowniczko nasza, one miłosierne oczy Twoje na nas zwróć, a Jezusa, błogosławiony owoc żywota Twojego, po tym wygnaniu nam okaż. O łaskawa, o litościwa, o słodka Panno Maryjo!
Witaj, Królowo, Matko litości! / Nadziejo nasza, życia słodkości! / Witaj, Maryjo, Matko jedyna, / Matko nas ludzi, Salve Regina! Nędzne my dzieci Ewy wołamy, / Do Ciebie, Matko, z płaczem wzdychamy: / Niech nas wspomaga Twoja przyczyna, / Na tym padole, Salve Regina. Zwróć Pośredniczko na nas wejrzenie, / Przyjmij łaskawie nasze westchnienie: / Pokaż nam, Matko, Swojego Syna, / W górnej krainie, Salve Regina.

Dodaj komentarz