Dwa wydarzenia w Grudniu – Obydwa z kręgu Wysokiej Kultury

Jedna i Druga w miastach które kocham za ich Ducha, Kulturę i Historię. Gdańsk i Kraków dwa moje ulubione miasta są gospodarzami jak dla mnie naprawdę wielkich Festiwali. O jednym Opera Rara dowiedziałem się przypadkiem, i w sumie o drugim odbywającym się w moim mieście Gdańsku również.

Dlaczego tak się dzieje, że gdy w moim życiu coś się sypie – przeżywam traumatyczne wręcz zdarzenia osobiste, a zaraz potem pojawiają się jakby "na życzenie" Sprawy tak wielkie, tak jakby opatrznością mi przeznaczone. Ostatnie takie 5 lat temu przyniosło mi Festiwal Mozartiana, a obecnie otrzymuję w prezencie na następne lata "mam nadzieję 🙂"Festiwal Actus Humanus. Jeśli chodzi o mnie to odbieram te wydarzenia muzyczne jak Dary Boskie.

Ostatnio nic nie pisałem, nie tworzyłem bliski byłem zakończenia mojej historii z prowadzeniem tego bloga, ale gdy do tego dochodzi to pojawia się coś co mnie wstrzymuje, i w tych chwilach zaczyna się na nowo pojawiać nadzieja na nowe horyzonty. Dzięki muzyce wznoszę się na wyższe poziomy egzystencji, a chwile gdy słucham jej na żywo skaża mnie wysoką kulturą tak, że widzę życie w zupełnie innych barwach przybliża mnie do absolutu monastycznej bliskości Boga. Jestem czuję się Jednością i Częścią Boskiej energii. Wrażenia te są tak silne sprawiają że energia którą wchłaniam podczas jej słuchania pozostają motorem i siłą napędową dla mocy które w chwilach słabości sprawiają, że się nie poddaję.

Plakat Festiwalu Actus Humanus
Plakat festiwalu Actus Humanus
Dlatego wydarzenia takie jak Opera Rara, Misteria Paschalia, czy obecnie nowy w moim mieście Festiwal ACTUS HUMANUS jest dla mnie deską ratunkową i nadzieją że przede mną oto na nowo zapala się iskra nadziei na nowe czyste i pełne niebiańskich doznań życie. Co sprawia że znów życie nabierze wartości i czyni że Radością napełni się serce i zapał jeszcze większy do Jego Pochłaniania. A to wszystko dzięki Stwórcy który daje nam tak wspaniałych uzdolnionych artystów i Menedżerów Kultury jak Dyrektor Artystyczny Filip Berkowicz obu wspominanych w tym artykule imprez sprawiających tyle Radości dla Ducha i Serca. Za te imprezy naprawdę Wielkie Wielkie Brawo!

Jeszcze jedna rzecz to Cudowne, że Wysoka Kultura trafia coraz szerzej do Mas, że ten obszar kultury zaczyna się wypełniać tak cudownie w nasze przestrzenie Miast.

A tak na marginesie w odniesieniu do Festiwalu w Krakowie OperaRara i światowej prapremiery zaginionej Opery L`Oracolo in Messenia Antonia Vivaldiego, to już za niespełna 19 godzin gdy piszę ten artykuł włącz radio na fali Programu Drugiego Polskiego Radia  gdzie wysłuchasz transmisji tej Opery z Krakowskiej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego.

A wracając do wydarzenia Actus Humanus, to z powodu czysto finansowego wybiorę się tylko na pierwszy dzień Festiwalowy, chcę na żywo usłyszeć zjawiskową Robertę Mameli.

To muszę przyznać moje nowe odkrycie. Dzięki zamówionym treściom YouTube Digest w jednym z ostatnich pojawiło się wideo właśnie z wideo które poniżej prezentuję, a przez głębszą lekturę o Artystce trafiłem na Operę Rarę, i dosłownie dwa dni później dowiaduję się że wystąpi w moim Gdańsku.

Czy to nie Cudowne?

 

%d bloggers like this: