BWV 136, Kantata – Badaj mnie. Boże, i poznaj serce moje…

KantatyJSB
Zapraszam do zapoznania się z treścią duetu z kantaty kościelnej Jana Sebastiana Bacha. Kocham wszystkie kantaty Jana Sebastiana, ale ta ma szczególne dla mnie znaczenie. Zapraszam do obejrzenia materiału wideo.
Badaj mnie Boże, i poznaj Serce moje…

BWV 136Dzisiaj obejrzałem nowe wideo od mojego ulubionego autora w YT Bachstiftung, który zaprezentował piękny duet z kantaty BWV 136 na bas i tenor.

Tytuł kantaty BWV 136 – to treść pierwszej jego części przeznaczonej do śpiewu chóru.”Badaj mnie. Boże, i poznaj serce moje, Doświadcz mnie, i poznaj myśli moje”. Słowa polskie do treści duetu na bas i tenor to:

Choć tkwią na nas ciągle grzechu plamy,
Co przez Adama sprowadzony,
Jednak, kto się w Jezusa rany
Zanurzy, w potok krwi wezbrany,
Zostanie przezeń oczyszczony.

Kantata jest wykonywana przez trzech solistów i zespół instrumentów:, róg, obój, obój d’amore, dwoje skrzypiec, altowke i basso continuo.

1. Refren: Erforsche mich, Gott, mein erfahre Herz und
2. Recitativo (tenor): Ach, Dass Fluch der, die, tak dort schlagt Erde
3. Aria (alt, oboj d’amore): ein Tag Es kommt
4. Recitativo (bas): Die sind nicht selber Himmel rein
5. Aria (tenor, bas, skrzypce): Uns treffen Zwar der Sunden Flecken
6. Choral (skrzypce): Dein Blut, edle der Saft

Zapis audycji z cyklu 200 Kantat Bacha prof. Mirosława Perza nadawanych w 2 Programie Polskiego Radia w temacie 136 Kantaty Jana Sebastiana Bacha


Spragnionym pogłębieniu wiedzy i źródłom w temacie Kantata BWV 136, polecam ciekawy artykuł opublikowany w portalu Onet.pl dość już dawno temu bo to będzie 15 lat a jest on na temat wydanego w tamtym czasie 11 z cyklu Kantat Lipskich wielkiego Kantora Jana Sebastiana Bacha w tym i tej Kantacie BWV 136… A o to Link BACH: Kantaty Lipskie. Polecam serdecznie.

Jest jeszcze wiele źródeł w temacie Kantat i myślę że bardzo jest ich brak rzeczowo i przystępnie dostępnych w języku polskim. Wpis ten ach Premierę miał 3 lata i 3 dni temu. Dziś aktualizuję tzn 8 sierpnia 2015. I piszę o tym tylko dlatego że przez ten długi czas naprawdę nie pojawiło się w sieci prawie nic na temat Kantat Bacha, także nie ma na co liczyć i czas zabrać się do roboty i publikować te materiały i zrobić wypisy z mediów by chętnym do poznawania treści o Kantorze było pod dostatkiem.

Chciałbym tu zaprosić osoby chętne do współtworzenia serwisu tematycznego o Kantatach J.S. Bacha. Materiały, Artykuły, Recenzje, Felietony wszystko się przyda w tym temacie… Zapraszam do współdziałania.

PpiotrR

%d bloggers like this: