9. FMF: Fajerwerki przesuwamy na majDziecko Rosemary, Dziewiąte wrota, Matnia, Sicario, Teoria Wszystkiego, Drive, Oblivion, Jak wytresować smoka, Shrek, Król Lew, Indiana Jones i Poszukiwacze Zaginionej Arki, światowa premiera muzyki z gry Wiedźmin 3 – to tylko niektóre z atrakcji 9. edycji FMF, która odbędzie się 24-30 maja 2016 roku. Najsłynniejsze tematy z filmów Romana Polańskiego, jazzowe dekonstrukcje przebojów złotej epoki Hollywood, autorskie interpretacje muzyki filmowej w programie Cinematic Piano, ambientowe brzmienia, światowe premiery ścieżek do filmów, kompozycje mistrzów do animowanych hitów kinowych oraz światowa premiera muzyki do popularnej gry komputerowej. Ponadto prestiżowe nagrody, konkursy, Master Classes dla młodych kompozytorów oraz gwiazdy światowego kina i muzyki filmowej pod Wawelem. 9. Festiwal Muzyki Filmowej stoi pod znakiem przygody i wielozmysłowych doświadczeń dedykowanych każdemu miłośnikowi muzyki filmowej.

 

FMF to jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie, który z powodzeniem współorganizujemy od dziewięciu lat z radiem RMF Classic. O niepowtarzalności naszej imprezy decyduje unikalne łączenie światowej klasy interpretacji muzyki filmowej wykonywanej przez czołowych muzyków i orkiestry z wysokiej jakości obrazem. Co roku prezentujemy naszej wiernej publiczności monumentalne widowiska muzyczno – filmowe, które cechują się rozmachem produkcyjnym, wykonawczym oraz najwyższym poziomem artystycznym prezentowanych dzieł. FMF wyróżnia również coroczna obecność najwybitniejszych twórców i kompozytorów, którzy coraz chętniej przyjeżdżają na nasze zaproszenie do Krakowa. W 8. edycji FMF udział wzięło 30 tysięcy osób. To buduje i motywuje do dalszej pracy, dlatego nieustannie rozwijamy nasz festiwal. Chcemy dotrzeć do każdego miłośnika muzyki filmowej, stąd w programie 9. FMF znalazły się zarówno propozycje dla najmłodszych, jak i tych nieco starszych amatorów pięknych dźwięków. Już teraz serdecznie zapraszam w maju 2016 do Krakowa – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Tym razem festiwal potrwa pełny tydzień, dostarczając rozrywki i nowych muzycznych odkryć. FMF rozpocznie się uroczystym koncertem specjalnym Scoring4Polański poświęconym twórczości filmowej i muzyce z filmów jednego reżysera Romana Polańskiego. Pierwsza odsłona monograficznego cyklu koncertów z muzyką do filmów polskich miała miejsce w tym roku, kiedy podczas dwóch wieczorów w Krakowie i w Katowicach słuchaliśmy fragmentów ścieżek dźwiękowych do filmów i spektakli teatralnych Andrzeja Wajdy. Tym razem na premierę projektu Scoring4Polański zapraszamy 24 maja 2016 roku do sali koncertowej NOSPR w Katowicach, a następnie 25 maja do Centrum Kongresowego ICE Kraków. Koncert Scoring4Polański jest organizowany wspólnie z Instytucją Kultury Katowice-Miasto Ogrodów i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
W programie koncertów dedykowanych kompozytorom tworzącym dla Romana Polańskiego usłyszymy światowe premiery aranżacji słynnych muzycznych ilustracji. Nie zabraknie jazzowych, melancholijnych bitów Krzysztofa Komedy z filmów Nóż w wodzie, Matnia i Dziecko Rosemary, muzyki Wojciecha Kilara do Pianisty, Śmierci i dziewczyny czy pięknej wokalizy z filmu Dziewiąte Wrota. Usłyszymy rozpoznawalne tematy Philippe’a Sarde’a z obrazów Tess i Lokator, niezapomniany Frantic Theme Ennia Morriconego, motyw miłosny Jerry’ego Goldsmitha z Chinatown czy znakomitą serię muzycznych ilustracji Alexandre’a Desplata do Wenus w futrze, Autora widmo czy Rzezi. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi belgijski dyrygent i dyrektor muzyczny International Flanders Film Festival w Gandawie, Dirk Brossé.Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz