Prawdziwe życie z muzyką

Prawdziwe życie z muzyką


KINGA A. WOJCIECHOWSKA: Dawno temu, gdy byłam tylko miłośnikiem sztuki, mogłam delektować się wyłącznie fasadą artystycznych działań. Gotowy koncert, gotowa płyta… Od czasu, gdy z racji wybranego zawodu staję czasem po jednej stronie z artystami, mam unikalną okazję obserwować ich zmagania z trudną muzyczną materią. Sztuka bawi, zachwyca, spływa na nas jak objawienie. Ale jest też źródłem inspiracji, poszukiwań i sposobem na życie. Szczegółowo temu tematowi poświęcimy pierwszy noworoczny numer Presto. Tymczasem przeczytajcie o pewnej płycie…
 
Płyta real life song to efekt prawie dwuletniej pracy oraz wyraz artystycznych poszukiwań wielu ambitnych osób, które tworzą sztukę na najwyższym poziomie i prezentują różnorodne, bardzo ciekawe nurty nowej muzyki polskiej. Do autorskiego projektu sopranistka Joanna Freszel zaprosiła ośmiu wyróżniających się młodych kompozytorów, którzy napisali nowe kompozycje, zaaranżowali na inny skład już powstałe wcześniej lub zaproponowali zagubione lata temu, nigdy wcześniej nie rejestrowane perełki muzyki wokalno-instrumentalnej. Wszystkie zaprezentowane na płycie kompozycje mają na niej swoje światowe premiery:
Nokturn Miłosza Bembinowa do słów z Psalmów oraz Epodos II Horacego
Porcelanowa lalka Andrzeja Borzyma jr do słów Mai Baczyńskiej
Zimnych krajów kołysanki Katarzyny Szwed do słów własnych
5 Pieśni Zdradzonej Rafała Janiaka do słów Mariusza Jagiełły
Slykialan eavvat Aleksandra Kościowa do słów własnych
Nasha Shkhapa Sławomira Zamuszki do słów Ogdena Nasha i Hilaire Belloca
What is the word Agaty Zubel do słów Samuela Becketta
real life song Jagody Szmytki do słów własnych
Krążek pojawi się tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Może to być ciekawy prezent pod choinkę dla miłośników muzyki współczesnej, ale i dla tych, których ona jeszcze nie uwiodła. Płyta powstała bowiem z myślą złamania stereotypowego myślenia o muzyce najnowszej jako hermetycznej, przeładowanej niezrozumiałymi elementami. Pokazuje, że potrafi ona intrygować, zdumiewać i zachwycać bogatą paletą emocji odkrywanych w miarę wnikania w precyzyjne formy, struktury i wyszukane harmonie.
W ręce słuchaczy trafi płyta piękna i potrzebna, intensywna, jednocześnie świeża, dojrzała i wielowymiarowa. Da wyraz różnorodności języka muzycznego naszych obiecujących oraz już docenionych kompozytorów, wirtuozerii kilkunastu znanych z międzynarodowej sceny instrumentalistów i wokalistów. Pokaże również możliwości wykonawcze Joanny Freszel, która jest inicjatorem oraz koordynatorem projektu.
Zainteresowani będą mogli posłuchać kompozycji z płyty real life song podczas planowanych po Nowym Roku koncertów promocyjnych w Teatrze Studio w PKiN, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz bibliotece multimedialnej na Tynieckiej w Warszawie.
Więcej informacji – na stronie: www.reallifesong.wix.com/reallifesong
Okładkę płyty zaprojektowały Kinga Taukert, Magdalena GiszterowiczŹródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz