Yehudi Menuhin OSV koncert rocznicowyYehudi Menuhin przybył w charakterze solisty i dyrygenta na występy w Polsce w kwietniu 1984 roku, na zaproszenie Waldemara Dąbrowskiego i Franciszka Wybrańczyka, dyrektora działającej już wcześniej Polskiej Orkiestry Kameralnej. By sprostać wymaganiom zaplanowanego repertuaru, orkiestra zwiększyła skład, zapraszając do współpracy wybitnych muzyków z całego kraju. Pierwsze koncerty zespołu pod batutą Menuhina spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i uznaniem krytyków. Menuhin bez wahania przyjął posadę pierwszego gościnnego dyrygenta nowo powstałej orkiestry symfonicznej – Sinfonii Varsovii. Jak ważna była jego rola w tej orkiestrze – o tym przeczytacie w Presto #15 na wiosnę, tymczasem zapraszamy na…
 
…koncert poświęcony pamięci Sir Yehudi Menuhina z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin tego legendarnego skrzypka i dyrygenta. Odbędzie się w niedzielę 3 kwietnia o godz. 18:00 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Będzie to sentymentalna podróż w przeszłość – w programie wydarzenia nie zabraknie odniesień do pierwszego koncertu Sinfonii Varsovii pod batutą Menuhina.
Koncert jest swego rodzaju hołdem, który Sinfonia Varsovia składa Yehudi Menuhinowi. Pierwszym punktem programu będzie Uwertura do opery „Włoszka w Algierze” Gioacchino Rossiniego, swego czasu jeden z najczęściej granych przez Sinfonię Varsovię pod batutą Menuhina utworów, często w charakterze bisu.
Podczas koncertu zabrzmi też Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043 Jana Sebastiana Bacha – utwór wykonany podczas pierwszego koncertu Sinfonii Varsovii w Filharmonii Narodowej. 32 lata temu partię solową grał sam Yehudi Menuhin w duecie ze swoim uczniem, pochodzącym z Tajwanu młodziutkim Lelandem Chenem. W niedzielę 3 kwietnia 2016 roku, dojrzały już artysta Leland Chen wykona ten sam koncert, ale tym razem zagra partię pierwszych skrzypiec. Drugi głos solowy należeć będzie do Darwina Changa – trzynastoletniego ucznia słynnej Szkoły Menuhina. Leland Chen, który po ukończeniu Szkoły Menuhina kontynuował naukę gry na skrzypach w elitarnej Akademii Menuhina w Gstaad w Szwajcarii, podczas niedzielnego koncertu w Warszawie wykona również Koncert skrzypcowy d-moll op.47 Jeana Sibeliusa.
Solistom towarzyszyć będzie Sinfonia Varsovia pod batutą Christophera Warren-Greena, brytyjskiego skrzypka i dyrygenta, na stałe związanego m.in. z London Chamber Orchestra. Ciekawostką jest fakt, że artysta często dyryguje podczas uroczystości brytyjskiej rodziny królewskiej (w tym ślubu księcia Williama z księżną Catherine). Nie będzie to pierwsze artystyczne spotkanie Warren-Greena i Sinfonii Varsovii – w 2015 roku zostało wydane nagranie ich koncertu z Marią João Pires w ramach festiwalu Chopin i Jego Europa, zarejestrowanego w 2010 roku.
Ostatnim punktem w programie koncertu będą Wariacje na temat własny „Enigma” op.36 Edwarda Elgara.
 
{red}Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz