Opera o Polsce – multimedialnie i bez śpiewuSacrum Profanum będzie co krok zaskakiwać w tym roku. Na 8 października zaplanowano „Operę o Polsce”. Jak na operę – będzie to dzieło totalne, choć… bez śpiewu. Fragmentom filmów dokumentalnych Piotra Stasika towarzyszyć będzie muzyka Artura Zagajewskiego, grana przez specjalnie wyselekcjonowany zespół pod batutą Macieja Koczura. Teksty wyrecytuje Wojciech Kalarus.

Koprodukcja festiwalu Sacrum Profanum i agencji producenckiej Kijora Film – „Opera o Polsce” – stawia znak równości między różnymi dyscyplinami sztuki. To nietypowy spektakl, gdzie szereg dźwiękowych impresji oraz filmowych fragmentów pływa w mrocznej, drapieżnej muzyce. Fragmenty audycji radiowych i recytowane teksty dopełniają dźwięki Artura Zagajewskiego i miksowane na   żywo projekcje fragmentów filmów dokumentalnych Piotra Stasika, który wspólnie z Piotrem Gruszczyńskim jest autorem libretta do opery bez śpiewu. Muzykę Zagajewskiego wykona specjalnie wyselekcjonowany ansambl (z m.in. Wojciechem Błażejczykiem i Michałem Górczyńskim w składzie), który poprowadzi Maciej Koczur, choreografię natomiast opracowała Dominika Knapik.

Twórcy w „Operze o Polsce” obywają się bez śpiewu, by lepiej zrozumieć pustkę, nieodłączny atrybut rzeczywistości, którą spektakl opisuje. Autorzy zadają szereg pytań dotyczących nas – Polaków i naszego stosunku do kraju. Jak sami piszą, „nie odnajdziemy tutaj łatwych odpowiedzi. W zamierzeniu obrazy, muzyka i słowo mają tylko przestrzeń do kontemplacji i namysłu, poszukiwań archetypów, symboli czy metafizyki, zaś widz ma się stać współtwórcą spektaklu, poszukać własnej opowieści o Polsce.”

Spektakl jest współfinasowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Organizatorami festiwalu są Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
8 października 2016 r., godzina 18.00, Centrum Kongresowe ICE Kraków, Sala Teatralna.Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz