Koncert dla przyjaciół, o których nikt nie wieTak można by podsumować koncert „Epitafium dla Tansmana i Kleckiego”, który odbędzie się 29 listopada, we wtorek, godz. 19:00, w Sali Koncertowej Filharmonii Łódzkiej. No, może tytuł trochę naciągnięty, bo o Aleksandrze Tansmanie przynajmniej w środowisku wiadomo sporo. Za to Paweł Klecki został całkowicie zapomniany. W ramach festiwalu Tansmana przygotowano więc pierwszy koncert symfoniczny z cyklu wydarzeń przywracających pamięć o Pawle Kleckim, a dedykowany i ofiarowany łodzianom. To premiera bezprecedensowego projektu poświęconego pamięci przyjaciół urodzonych w Łodzi: Aleksandra Tansmana i Pawła Kleckiego.
 
Przyjaźnili się w młodości, by w wieku dojrzałym podbić świat. Zanim każdy osiągnął w swej dziedzinie niebywały sukces – Tansman jako kompozytor, współtwórca neoklasycyzmu w muzyce światowej, Klecki – jako jeden z najwybitniejszych dyrygentów II połowy XX wieku na świecie – tworzyli w Łodzi trio, kwartet i byli członkami pierwszego składu Łódzkiej Orkiestry Symfonicznej, która dała początek Filharmonii Łódzkiej.
Prawykonanie światowe Concertina i polskie Sinfonietty Pawła Kleckiego, do wybuchu wojny należącego do elity europejskiej awangardy kompozytorskiej, stało się możliwe dzięki odnalezieniu utworów. Wydarzenie to niemała sensacja, ponieważ do tego momentu uważano, że wszystkie partytury (nawet matryce w drukarni!) zostały zniszczone przez niemieckich nazistów. W porozumieniu ze spadkobiercami Pawła Kleckiego i współpracy z muzykologami z Europy i USA, Tansman Festival oraz Instytut Muzyki Polskiej zrealizowały rekonstrukcje partytur i głosów orkiestrowych.
Koncert w gwiazdorskiej obsadzie – wykonawcami są laureaci Nagrody Tansman za wybitną indywidualność muzyczną (2004): maestro Jerzy Maksymiuk i orkiestra Sinfonia Varsovia, solistą – Łukasz Długosz, laureat Classical Music Awards (2016), przez światową krytykę uznany jednym z najwybitniejszych flecistów.
 
W programie:
– Aleksander Tansman, V Symfonia à Paul Klecki, na orkiestrę symfoniczną
– Paweł Klecki, Concertino op. 34, na flet i orkiestrę symfoniczną // prawykonanie światowe
– Paweł Klecki, Sinfonietta op. 7, na wielką orkiestrę smyczkową // prapremiera polska
 
Wstęp na koncert jest wolny a wejściówki można pobrać w kasach Filharmonii Łódzkiej.Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz