Szymon Nehring wydaje płytę. I zaprasza na premierowy koncertPod koniec września 2016 roku, w sali koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach odbyło się niezwykłe nagranie: Szymon Nehring, z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfoniettą Cracovią nagrał oba koncerty Fryderyka Chopina. Wszystkie parametry akustyczne i techniczne dobrano tak, by to nagranie najwybitniejszego polskiego uczestnika ostatniego konkursu chopinowskiego zyskało walor nagrania audiofilskiego, m.in. przejrzysta akustyka sali znakomicie nadająca się do pokazania walorów brzmieniowych instrumentów, wśród których najważniejszy to, specjalnie na tę okazję przygotowany i dostarczony, fortepian Steinway. Najwyższy poziom artystyczny gwarantuje osoba głównego dyrygenta i artystycznego patrona projektu – maestro Krzysztofa Pendereckiego.
 
Szymon Nehring jest jednym z najbardziej utalentowanych i obiecujących pianistów młodego pokolenia w Polsce. 2 grudnia 2016 r. o godz. 18.00 w Nowym Świecie Muzyki, przy ul. Nowy Świat 63 w Warszawie, będzie można się upewnić, że tak faktycznie jest. Odbędzie się wtedy koncert premierowy najnowszej płyty Szymona Nehringa zatytułowanej Fryderyk Chopin Piano Concertos, na której znalazł się Koncert fortepianowy e-moll op. 11 oraz Koncert fortepianowy f-moll op. 21. W nagraniu płyty wzięła udział Orkiestra Sinfonietta Cracovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego i Jurka Dybała.
 
Dzięki znakomitym występom w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina Szymon Nehring jako jedyny Polak zagrał w finale konkursu, otrzymując później wiele zaproszeń koncertowych z Polski i z zagranicy. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Stefana Wojtasa. Wcześniej przez 11 lat uczył się w klasie fortepianu Olgi Łazarskiej w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. M. Karłowicza w Krakowie i Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Krakowie.
 
W listopadzie 2015 r. ukazała się jego debiutancka płyta CD z muzyką polskich kompozytorów, która dotychczas została wyróżniona nagrodą polskiej Akademii Fonograficznej Fryderyk 2016 w kategorii Album roku recital solowy, a także Jokerem magazynu Crescendo oraz nagrodą Supersonic magazynu Pizzicato. W grudniu tego samego roku odbył trasę koncertową wraz z Santander Orchestra występując z Koncertem fortepianowym e-moll Chopina w najlepszych polskich salach koncertowych Lusławic, Wrocławia, Katowic, Warszawy i Szczecina. Artysta koncertował w takich krajach jak Rosja, Estonia, Ukraina, Węgry, Austria, Niemcy, Francja, Norwegia, Włochy oraz Kanada.
 
Nehring regularnie uczestniczy w konkursach i festiwalach. Do jego ostatnich osiągnięć artystycznych należą I miejsce i 6 nagród specjalnych w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014 r.) i I nagroda w konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014 r.). W 2015 r. wystąpił w finale XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych w tym za stworzenie wybitnej kreacji artystycznej oraz za zasługi dla muzyki polskiej.
 
Najbliższe plany koncertowe artysty obejmują wstępy w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Pd., Chinach, koncerty w Paryżu, Nancy, Oslo, Bukareszcie i Strasburgu oraz w wielu miastach w całej Polsce. Szymon Nehring jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona (od 2010r), a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010 r.). W 2015 r. został laureatem stypendium Krystiana Zimermana.
Szymon Nehring jest reprezentowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
 
Cena biletu na koncert w Nowym Świecie Muzyki: 50 zł.
Bilety można kupić od 23.11.2016 w Nowym Świecie Muzyki (ul. Nowy Świat 63).
Koncert poprowadzi Kinga Wojciechowska – redaktor naczelna magazynu PRESTO.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli magazyn Presto i Co Jest Grane 24.Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz