Muzyczna wiosna w Kwidzynie | Prostoomuzyce

Muzyczna wiosna w Kwidzynie | Prostoomuzyce

Kwidzyn – kameralne, piękne miasto, które ma niecałe 40 tysięcy mieszkańców. Istnieje od XI wieku. Jest tu pierwszy krzyżacki, gotycki zamek w Polsce, pierwowzór dla zamku w Malborku. Dziś miasto znane jest głównie z produkcji papieru oraz z Międzynarodowego Festiwalu Animo. Teraz Kwidzyn ma szansę stać się także ważnym miejscem na muzycznej mapie Polski.

Już wiosną odbędzie się tu trzydniowy (17, 20 i 21 IV) Festiwal organizowany przez nowopowstałą fundację Phasma-Music w kościele oo. Franciszkanów Św. Trójcy w Kwidzynie. Pomysłodawczynią Festiwalu jest kwidzynianka Iwona Glinka, profesorka Akademii Muzycznej Arte na Cyprze. – Ideą nadrzędną Festiwalu Kwidzyńska Wiosna Muzyczna jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki od dawnej aż po dzisiejszą z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium, a także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką – mówi Iwona Glinka. Celem festiwalu jest oczywiście propagowanie muzyki klasycznej, nie tylko wśród mieszkańców miasta Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego.

Festiwal zaangażuje lokalnych artystów, młodzież i dzieci, całe rodziny. Będzie to wielkie święto muzyki. Podczas pierwszego festiwalu Flażolety (40 osób) powiatu kwidzyńskiego wykonają koncert razem z profesorami Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Organizatorka ma nadzieję, że festiwal przyczyni się do promocji miasta Kwidzyna i jego dziedzictwa kulturowego. To ważna informacja, bo doświadczenia różnych miast pokazują, że właśnie muzyka klasyczna jest istotnym wabikiem na zamożnych turystów, wspomaga rozwój miasta, a lokalnym władzom, które angażują się w takie przedsięwzięcia, pozwala budować jak najlepszy wizerunek i – co tu kryć – ułatwia zwycięstwo w kolejnych wyborach samorządowych. W naturalny sposób więc radni, burmistrz włączają się, organizacyjnie i finansowo, w realizację festiwali, koncertów, wydarzeń artystycznych. W przypadku I Festiwalu Kwidzyńska Wiosna Muzyczna zaangażowanie jest wręcz konieczne, bo już częściowego wsparcia wydarzeniu udzieliła Fundacja PZU, a świetni artyści, między innymi Andrzej Szadejko, Marta Różańska czy Mirosław Pachowicz potwierdzili udział w festiwalu. Trzymamy kciuki! I zapraszamy do Kwidzyna.

{Kinga Wojciechowska}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz