Gry ze Steam na ekranie smartfona dzięki Steam Link

Choroba Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS i – Polityka
13 maja 2018
Tomasz Lis: Jarosław Kaczyński jak Donald Trump. Felieton – Wstępniak
13 maja 2018
Pokaż wszystko

Gry ze Steam na ekranie smartfona dzięki Steam Link


Marzysz o tym, by mieć dostęp do biblioteki gier na Steam na ekranie smartfona? Już wkrótce aplikacja Steam Link umożliwi streamowanie gier z biblioteki Steam wprost na telefon z Androidem lub iOS. 

Remote Play to coś, co znają już posiadacze konsol zarówno Xbox, jak i PlayStation. Na konsoli Microsoftu jest to możliwe dzięki aplikacji Xbox dostępnej w systemie Windows 10, jednak na razie Xbox nie umożliwia streamowania rozgrywki na smartfona. Oferuje to konkurencyjne PlayStation 4, lecz jedynie na telefonach Sony i konsoli przenośnej PS Vita.

Steam Mobile / Foto: Steam

Aby skorzystać z obu wymienionych funkcji, trzeba najpierw posiadać konsolę. Poszkodowani mogą się więc czuć gracze komputerowi, a zwłaszcza Ci, którzy posiadają bogatą bibliotekę gier na platformie Steam. Do tej pory nie było prostego sposobu na streamowanie gier ze Steam. Najwyraźniej Valve zauważyło tę potrzebę i postanowiło zadziałać na tym polu.

Efektem tych działań jest aplikacja Steam Link. Program pozwoli cieszyć się grami na Steam na ekranie naszego telefonu, zarówno tego z Androidem, jak i iOS.

O tym, jak to działa przekonamy się już 21 maja, kiedy to do Sklepu Google Play oraz Apple Store trafi wspomniana aplikacja. Połączenie będzie przebiegać za pośrednictwem sieci na paśmie 5GHz, aby zapewnić największą możliwą płynność transmisji. Aplikacja obsługiwać będzie różne rodzaje kontrolerów, w tym te przeznaczone dla tabletów i smartfonów, jak i oczywiście kontrolery Steam.

Playstation Vita Remote Play / Foto: Playstation

Playstation Vita Remote Play / Foto: Playstation

Tak więc wszystko wskazuje na to, że już niedługo zagramy na smarfonie w wiele gier, które do tej pory nie dawały takiej możliwości. Brzmi to niezwykle ekscytująco, lecz trzeba jednak odrobinę ostudzić emocje, bowiem warto mieć na uwadze, że usługa ta działać będzie jedynie w obrębie naszej sieci domowej, więc trzeba wybić sobie z głowy grę w autobusie w Wiedźmina 3. Przynajmniej na razie, bo jak wiadomo, nie jest to niemożliwe, czego przykładem od dawna jest wspomniany wyżej PlayStation Vita, który pozwala na grę z dowolnego miejsca dzięki wbudowanemu modemowi.

Steam Video / Foto: Steam

Steam Video / Foto: Steam

Jednak to nie wszystko — drugą ciekawą aplikacją, którą Steam udostępni na nasze smartfony, będzie Steam Video. Umożliwi ona oglądanie na telefonie filmów, które również możemy znaleźć na tej platformie. Są to między innymi takie tytuły jak Kung Fury, filmy studia Oats oraz spora ilość japońskich animacji. Nie jest to co prawda żadna konkurencja na przykład dla Netflixa, ale taka dodatkowa możliwość zawsze cieszy. W przyszłości być może Steam rozszerzy swoją ofertę filmów.

Nowe aplikacje to ciekawe posunięcie i ukłon w stronę zarówno graczy konsolowych, jak i mobilnych. Co prawda nie każda gra jest odpowiednia do grania na ekranie telefonu, lecz ponownie, możliwość wyboru to zawsze ogromny plus.

Link źródłowy