100 na 100. Muzyczne dekady wolności100 utworów muzyki polskiej, 11 koncertów w Polsce i 11 koncertów na świecie, które odbędą się 11 listopada 2018 roku, 100 nagrań na płytach CD, tyle samo filmowych wizytówek na kanale YouTube PWM, publikacje nutowe i książkowe, wydawnictwa dla dzieci i młodzieży, serwis stonasto.pl i aplikacje mobilne – w ten sposób Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wraz z zaproszonymi do współpracy instytucjami kultury w kraju i za granicą, uczci 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podstawą przedsięwzięcia jest lista „100 na 100”, obejmująca 100 arcydzieł polskiej literatury muzycznej, powstałych od 1918 do 2018 roku. Trudnego wyboru, w którym kryterium artystycznej wartości było najistotniejsze, dokonała Rada Programowa złożona z autorytetów i przedstawicieli instytucji kultury, której przewodniczy Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor-redaktor naczelna Programu Drugiego Polskiego Radia. Wśród wybranych utworów znalazły się dzieła takich kompozytorów, jak: Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Grażyna Bacewicz, Krzysztof Penderecki, Kazimierz Serocki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Zygmunt Krauze, Eugeniusz Knapik, Paweł Mykietyn czy Agata Zubel. Symbolicznym zwieńczeniem listy, ale i nowym otwarciem stanie się Fanfara na instrumenty dęte, napisana specjalnie na tę okazję przez Krzysztofa Pendereckiego.

Wszystkie kompozycje zostaną utrwalone na płytach CD. PWM we współpracy z wybitnymi artystami i najlepszymi polskimi orkiestrami, chórami i zespołami zrealizowało 60 nowych nagrań utworów z listy „100 na 100”, a pozostałe rejestracje, starannie wyselekcjonowane, pochodzą m.in. z archiwów Polskiego Radia i Polskich Nagrań.

Uroczystym zwieńczeniem projektu będą koncerty odbywające się 11 listopada 2018 roku: 11 koncertów w Polsce i 11 na świecie, część z rejestracją radiowo-telewizyjną. W interpretacjach znakomitych artystów o międzynarodowej renomie usłyszymy muzykę̨ twórców, którzy znaleźli się na liście „100 na 100”, m.in.: Harnasie Karola Szymanowskiego, I Koncert fortepianowy Aleksandra Tansmana, Uwertura tragiczna Andrzeja Panufnika, Symfonia pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego, III Symfonia Witolda Lutosławskiego czy Not I Agaty Zubel.

Część wydawniczą projektu tworzy Box „100 na 100”, w którym oprócz płyt CD z rejestracją wszystkich utworów, znajdą się „Zeszyty dekad”, w których doświadczeni muzykolodzy w przystępny sposób przekazują najcenniejsze informacje z życia i twórczości polskich kompozytorów oraz monografia o najnowszej muzyce polskiej pióra Danuty Gwizdalanki: 100 lat z dziejów polskiej muzyki. Projekt zakłada również przygotowanie nowych materiałów wykonawczych oraz nowych wydań utworów z listy „100 na 100” – zarówno kameralnych, jak i wielkoobsadowych.

Muzyczne dekady w liczbach:

— 100 utworów (a nawet 101)

— 11 koncertów w Polsce

— 11 koncertów na świecie

— 12 500 odbiorców koncertów w Polsce oraz 15 000 widzów koncertów na świecie

— 100 nagrań na 36 płytach CD

— 60 nowych nagrań w interpretacjach wybitnych polskich artystów

— 40 arcydzieł polskiej fonografii pozyskanych z archiwów Polskiego Radia i Polskich Nagrań

— 100 filmowych wizytówek o każdym utworze

— 10 Zeszytów dekad prezentujących poszczególne lata niepodległości o łącznym nakładzie 3 000 egzemplarzy

— 1 popularna monografia o najnowszej muzyce polskiej w 9 wersjach językowych

(polski, angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski, chiński, japoński), o łącznym nakładzie 12 000 egzemplarzy

— 50 nowych kompletów materiałów wykonawczych i 50 nowych wydań

— 16 scenariuszy lekcji oraz 6 aplikacji edukacyjnych na urządzenia mobilne

— 1 portal internetowy stonasto.pl

— wydawnictwo fonograficzne zawierające:

• 90 najważniejszych polskich kompozytorów

• 100 najwybitniejszych dzieł polskiej literatury muzycznej

• 2150 minut zarejestrowanej muzyki

Więcej informacji znajdziecie na: www.stonasto.pl i w mediach społecznościowych:

www.facebook.com/PWMEdition

www.youtube.com/user/PWMEdition

www.instagram.com/pwm.com.pl/

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz