Lato w National Theatre | Prostoomuzyce

Lato w National Theatre | Prostoomuzyce


DR JACEK KORNAK: National Theatre to czołowy brytyjski teatr, który czasem przedstawia klasykę, a często wytycza nowe trendy. W tym roku na lato National Theatre przygotował bardzo interesujący i ambitny program.

Z pewnością jednym z najciekawszych wydarzeń teatralnych ostatnich miesięcy jest “Julie”. Jest to nowa adaptacja sztuki Augusta Strindberga “Miss Julie”. Szwedzki dramaturg był bacznym obserwatorem życia burżuazji. Jego sztuki miały głębię psychologiczną, ale też były subtelną analizą stosunków społecznych. Polly Stenham uwspółcześniła sztukę Strindberga i osadziła ją w realiach współczesnej Wielkiej Brytanii. Reżyserka Carrie Cracknell prezentuje dynamikę społeczną współczesnego Londynu opartą na nierównościach rasowych oraz klasowych, które są fundamentem tego społeczeństwa. Cracknell tworzy niezwykle wyrafinowany świat emocjonalny, w którym zagubieni są główni bohaterowie. W rolach głównych występują Vanessa Kirby oraz Eric Kofi Abrefa. Kirby stworzyła wielowarstwową, niejednoznaczną postać. Jej Julie ma urok, ale też odpycha, hipnotyzuje wyrazistością, ale zarazem uniemożliwia utożsamienie się z tą postacią.

“Julie” to podróż w głąb ludzkich relacji, emocji, ale to także wiwisekcja stosunków społecznych we współczesnym Londynie. Przedstawienie to można będzie zobaczyć do 8 września w National Theatre, a 6 września będzie ono transmitowane do kin w całej Europie.


The Lehman Trilogy, fot. Mark Douet

“The Lehman Trilogy” to współczesna sztuka Stefano Massiniego o imperium finansowych stworzonym przez trzech braci, którzy w połowie XIX wieku opuścili małe bawarskie miasteczko Rimpar i udali się do Stanów Zjednoczonych. Stworzyli oni imperium finansowe, które przetrwało 163 lata i zapewne zmieniło świat finansów. Przyznam, że temat ten nie jest dla mnie specjalnie interesujący, ale wybrałem się na to przedstawienie, ponieważ wyreżyserował je Sam Mendes. Nazwisko to gwarantuje teatr na najwyższym poziomie. “The Lehman Trilogy” w reżyserii Mendesa to niezwykle dynamiczna sztuka, która potrafi oczarować słupkami liczb i idei ze świata finansów. Mendes opowiada historię braci Lehman z poczuciem humoru, ale też unikalną poetyką. To właśnie ta poetyka sprawia, że w przedstawieniu tym świat finansów nabiera piękna i jest w stanie oczarować widza. Przedstawienie to jest aktorskim triumfem Simona Russella Beale’a, Adama Godley’a oraz Bena Milesa, którzy wcielili się we wszystkie role poczynając od braci Lehman, aż po ich potomków, żony oraz wspólników. W “The Lehman Trilogy” jest pewien czar, który zniewala widza. Mendes udowadnia, że dla niego w teatrze jedynie jego wyobraźnia jest limitem. W jego rękach nawet świat finansów jest fascynująco liryczny.Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz