Filharmonia Łódzka świętuje niepodległość | Prostoomuzyce

Filharmonia Łódzka świętuje niepodległość | Prostoomuzyce


11 listopada o godz. 15:00 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się wyjątkowy koncert symfoniczny zorganizowany w ramach narodowego projektu „Dekady wolności – 100 utworów kompozytorów polskich na 100-lecie niepodległości”, który firmuje Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Tym samym instytucja nasza dołączy do najbardziej prestiżowych ośrodków muzycznych w kraju i na świecie, które w sposób szczególny świętować będą doniosłą, historyczną rocznicę.

Jestem dumny, że Filharmonia Łódzka została zaproszona do współtworzenia tak znakomitego przedsięwzięcia artystycznego, jak koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. To zaszczyt znaleźć się w elitarnym gronie instytucji kultury, które w tym wyjątkowym dniu prezentować będą muzyczną spuściznę najznamienitszych kompozytorów polskich tworzących w ostatnim stuleciu – mówi Tomasz Bęben, dyrektor naczelny Filharmonii Łódzkiej. – Taki niepowtarzalny, zorganizowany z ogromnym rozmachem cykl wydarzeń muzycznych z pewnością
na długo zapadnie w pamięć – zarówno artystom, jak i słuchaczom. Będzie okazją do obcowania z przepiękną muzyką, ale też pretekstem do zadumy nad losem tych, którzy o niepodległości marzyli i o nią walczyli.

„100 na 100. Muzyczne dekady wolności” to projekt koncertowy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, umożliwiający zaprezentowanie szerokiej publiczności aż 100 dzieł wybitnych kompozytorów polskich jednego dnia. W jego ramach w 11 filharmoniach i salach koncertowych w naszym kraju, a także w 11 metropoliach za granicą – Chicago, Kopenhadze, Frankfurcie nad Menem, Londynie, Lwowie, Melbourne, Mediolanie, Nowym Jorku, Paryżu, Tokio i Wiedniu – od 11:00 do 22:00 sukcesywnie rozpoczynać się będą koncerty okolicznościowe z wyłącznie polskim repertuarem.

W gmachu Filharmonii Łódzkiej zaprezentowane zostaną dzieła Krzysztofa Pendereckiego, Grażyny Bacewicz, Romana Palestra, Aleksandra Tansmana oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Jako solistki wystąpią pianistka Julia Kociuban i sopranistka Iwnona Socha, a Orkiestrę Symfoniczną FŁ poprowadzi Maestro Paweł Przytocki.

Wybór repertuaru, który usłyszy łódzka publiczność został bardzo starannie przemyślany. – Orędownikiem „sprawy polskiej” na świecie był Ignacy Jan Paderewski, kompozytor, ale także mąż stanu – pierwszy premier i minister spraw zagranicznych odzyskanej po zaborach Niepodległej. Jego „Fantazja polska” wykonywana w Stanach Zjednoczonych w 1895 roku, nie tylko przywoływała polski folklor, ale także była symbolem całego narodu i przypominała o jego istnieniu. 11 listopada dzieło to zabrzmi w Filharmonii Łódzkiej – mówi Paweł Przytocki, dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej. – Podczas koncertu zaprezentowana będzie także muzyka twórców w pełni XX-wiecznych, Romana Palestra i Aleksandra Tansmana – dwóch polskich kompozytorów-emigrantów, którzy znaleźli się na liście artystów w „socjalistycznym” kraju zakazanych. Zagrany zostanie również utwór „Pensieri notturni” łodzianki Grażyny Bacewicz, pierwszej kobiety, której udało się wejść do grona wybitnych twórców muzyki, nie tylko polskiej, ale i europejskiej. Koncert otworzy zaś napisana z okazji 100-lecia niepodległości Fanfara Krzysztofa Pendereckiego, inaugurująca zarazem kolejny wiek polskiej muzyki – dodaje dyrygent.

W sezonie artystycznym 2018/2019 goście Filharmonii Łódzkiej będą mogli wysłuchać dzieł również innych znakomitych twórców zasłużonych dla kultury polskiej. Podczas licznych spotkań w sali koncertowej przedstawiony zostanie dorobek m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Karłowicza czy Stanisława Moniuszki. Dokonania muzyczne młodszego pokolenia kompozytorów przybliżą zaś słuchaczom koncerty z utworami Ignacego Zalewskiego, Andrzeja Kwiecińskiego, a także Artura Zagajewskiego.

{info. pras}Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz