Wiosna w Operze Śląskiej | ProstoomuzyceZa oknami już czujemy nadchodzącą wiosnę – to dobry pomysł, aby spędzić ten czas w Operze Śląskiej w Bytomiu.

Pierwszy weekend marcowy (1,2 marca) to jeszcze końcówka karnawału – w programie króluje więc operetka „Baron cygański” Johanna Straussa. Opowieść o Saffi i jej miłości do węgierskiego szlachcica – Barinkaya, stała się inspiracją dla skomponowania wielu pięknych melodii oraz stworzeniu malowniczych scenerii.

W marcu będzie też kolejna okazja, aby wzruszyć się na „Traviacie” Giuseppe Verdiego w reżyserii Michała Znanieckiego. Bilet na ten spektakl może stać się wyjątkowym prezentem dla Pań – odbędzie się bowiem 8 marca w Dniu Kobiet (także 10 marca w niedzielę). W roli Violetty Valery – Joanna Woś, a partneruje jej jako Alfredo Germont – Maciej Komandera. Ojciec Germont – Stanislav Kuflyuk, Flora Bervoix – Anna Borucka. Soliści, Orkiestra, Chór i Balet Opery Śląskiej pod dyrekcją Francka Chastrusse Colombier.

Dzień później, 9 marca, artyści Opery Śląskiej zaprezentują „Halkę” Stanisława Moniuszki. Spektakl, wpisujący się w obchody 200. rocznicy urodzin polskiego kompozytora, będzie można zobaczyć Centrum Kongresowym ICE Kraków.

W marcu na scenie Opery Śląskiej pojawią się aż trzy dzieła Giuseppe Verdiego. Poza wspomnianą „Traviatą”, zaprezentowane zostaną dwie inne opery tego kompozytora – „Moc przeznaczenia” (16.03 i 18.03) oraz „Aida”(24.03 i 31.03). W obsadzie „Aidy” 31 marca (inauguracja IV Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura) m.in. Małgorzata Walewska (Amneris), Andrzej Dobber (Amonastro), Anna Patrys (Aida), Luis Chapa (Radames) i Aleksander Teliga (Ramfis). Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.

Dzień przed „Aidą”, 23 marca, odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Walewską w ramach cyklu Opera blisko Ciebie: „Porozmawiajmy o Operze”.

Kolejne propozycje to spektakl teatralno-muzyczny „Czekając na Chopina” ( 03.03 i 13.03) w reżyserii Michała Znanieckiego oraz balet „Szeherezada/Medea” w reżyserii i choreografii Roberta Bondary (17.03). Główną rolę w podwójnym spektaklu baletowym kreuje Michalina Drozdowska. Tancerka Opery Śląskiej zakwalifikowała się do II etapu Ogólnopolskiego Konkursu Perły Tańca 2019. Pani Michalina walczy o Nagrodę im. Conrada Drzewieckiego, przyznawaną za najlepszy debiut taneczny na scenach zawodowych teatrów operowo-baletowych i samodzielnych zespołów artystycznych. Ogłoszenie wyników odbędzie się 16 marca.

Dramat, intryga, humor i wspaniała muzyka: 30 marca na scenie ponownie „Don Desiderio”, Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego. Jesienią ubiegłego roku ta opera miała polską prapremierę sceniczną w oryginalnej wersji językowej właśnie na deskach bytomskiego Teatru. Główny bohater jest pechowcem i mistrzem gaf, a seria nieszczęśliwych przypadków prowadzi do zaskakującego finału. Kierownictwo muzyczne Jakub Kontz, reżyseria Ewelina Pietrowiak.

Początek kwietnia w Operze Śląskiej w Bytomiu będzie wyjątkowy – w tym czasie (31.03-07.04) odbędzie się tu IV Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, na którym wystąpią młodzi, najzdolniejsi śpiewacy z całego świata. Ze względu na duże zainteresowanie udziałem, przedłużono termin zgłoszeń do 28 lutego. Koncert laureatów zaplanowano na 7 kwietnia. Także w kwietniu Opera zaprasza na obsypaną Złotymi Maskami i uwielbianą przez publiczność operę „Romeo i Julia”.

26 kwietnia pierwsza premiera na naszych deskach w tym roku – spektakl baletowy „Don Kichot”!

Wkrótce więcej informacji na temat planowanej premiery i innych, kwietniowych wydarzeń.

Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem na stronie www.opera-slaska.plŹródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz