Wyzwalająca energia tańca na płycie Sosnowska & Gabryś-Heyke BEAUTY DANCINGNakładem oficyny wydawniczej For Tune® ukazała się niedawno płyta: Sosnowska & Gabryś-Heyke BEAUTY DANCING.

Inspiracją albumu Beauty Dancing były wspólne koncerty skrzypaczki Jolanty Sosnowskiej i pianistki Marii Gabryś-Heyke, w „nieziemskiej” scenerii Palnetarium Centrum Nauki Kopernik. […] Na „nieboskłonie”, muzyka zawirować miała wraz z planetami, innymi gwiazdami i fraktalami, stając się częścią wyjątkowego widowiska audiowizualnego. Nasze wspólne doświadczenie i wrażliwość skłoniły nas do zastanowienia się nad głębszym sensem tego przedsięwzięcia. Wybór repertuaru – w taki sposób, aby muzyka mogła nadążyć za dynamiką realnego kosmosu – stał się dla nas sporym wyzwaniem. Pod wpływem tej inspiracji stało się dla nas jasne, iż zabrzmieć mogą kompozycje zarówno liryczne, jak i brawurowe, jednak pełne tej szczególnej energii, aby osoby słuchające także poczuły się w naszej podróży świetlnej niczym gwiazdy wirujące na niebieskim firmamencie… Poprzez piękno i ulotność muzyki, tak jak i w tańcu, uczestniczymy bowiem w nieskończoności, gdzie zapomina się o przeszłości i nie myśli się o przyszłości. Istnieje jedynie doskonałe i wolne „teraz”, z całym swoim pięknem, swoją obecnością, przekazem i dynamiką tak o wspólnym projekcie w booklecie do płyty pisze Jolanta Sosnowska.

Pełna niezwykłej energii płyta, muzyka przeistoczona w taniec, taniec ubrany w muzykę. Ekspresja determinowana tradycją najróżniejszych kultur i epok. Energetyczny i egzotyczny boost rodem z Meksyku, Kuby, Argentyny, Węgier czy Bułgarii, w którym nie brak elementów rodzimej nostalgii, czystej serdecznej śpiewności, łagodności, ale i swady muzyki polskiej. Obok pełnych rytmiki tańców meksykańskich, wysłuchamy dwa znane argentyńskie tanga i mało spopularyzowaną kubańską cha-chę. Na zasadzie kontrastu do muzyki latynoskiej, repertuar prowadzi słuchacza przez europejskie tańce dworskie, takie jak: pawana, menuet, polonez czy walc angielski, z ich szczególnie ujmującą melodyką i siłą przekazu muzycznego. Całość dopełniają rytmizowane, tętniące energią utwory o proweniencji ludowej: tańce bułgarskie, węgierskie i polskie – wszelkiej postaci mazurki, czardasze i oberki. Ekstremalnie ekspresyjne wykonanie uwielbiających eksperymenty, wielokrotnie nagradzanych w kraju i na świecie artystek Jolanty Sosnowskiej i Marii Gabryś-Heyke sprawia, iż Beauty Dancing można słuchać na okrągło. Skrzypce i fortepian choć w klasycznej obsadzie, prezentują niekonwencjonalny repertuar, który należy koniecznie poznać, dać się porwać w wir tańca zwiedzając stary i nowy kontynent.

{info. pras}Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz