Trzy dni święta muzyki filmowej [Arena Festival film&music w Ostródzie]

Trzy dni święta muzyki filmowej [Arena Festival film&music w Ostródzie]


Arena Festival film&music to najmłodszy festiwal muzyki filmowej w Polsce. Jego pierwsza edycja w 2017 roku spotkała się ze znakomitym odbiorem publiczności. Trzech koncertów wysłuchało ponad 3,5 tysiąca miłośników muzyki filmowej. W ubiegłym roku było już prawie 5 tysięcy gości. W tym roku organizatorzy zapraszają na koncerty w dniach 28, 29 i 30 czerwca 2019.

Założeniem pomysłodawcy festiwalu muzyki filmowej – Piotra Sułkowskiego, dyrektora Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii było, by festiwal stał się muzyczną wizytówką regionu i „wakacyjnym preludium” dla turystów odwiedzających w tym czasie Warmię i Mazury. I chwyciło!

Przebój wakacji

Spotkania publiczności z muzyką na żywo zamieniły się w muzyczno-filmową ucztę a jednocześnie największą imprezę artystyczną tego gatunku w północno-wschodniej Polsce. Organizują ją dwie instytucje kultury województwa warmińsko-mazurskiego: Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Podczas drugiej edycji w hali Centrum Targowo-Konferencyjnego Expo Mazury w Ostródzie na niektóre koncerty zabrakło miejsc.

Organizatorzy bogatsi o te doświadczenia przygotowaliśmy jeszcze większą (prawie 5 tysięcy widzów) i jeszcze ładniejszą halę, mając nadzieję, że jeszcze większa grupa miłośników muzyki filmowej zechce w Ostródzie przywitać wakacje muzycznie i filmowo.

Zapowiadają się trzy dni niezwykłych koncertów z muzyką filmową wykonywaną na żywo przez znakomitą orkiestrę symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Repertuar wszechstronny: od bajek (Król lew) po nieśmiertelne przeboje ekranu (Titanic). Koncerty poprowadzi Magda Miśka Jackowska dziennikarka, prezenterka i znawczyni muzyki filmowej, której na co dzień prezentuję jąna antenie RMF Classic.

Gwiazdorska obsada

Zaproszenie do udziału w trzeciej edycji Festiwalu przyjęli:

Henryk Kuźniak – znakomity polski kompozytor muzyki filmowej, znany m.in. z muzyki do filmów Vabank i Seksmisja.

Filip Bajon – jeden z czołowych polskich reżyserów filmowych i teatralnych. Dyrektor Studia Filmowego KADR a także reżyser obsypanego nagrodami filmu Kamerdyner, który był realizowany m.in. na Warmii i Mazurach.

Antoni Komasa- Łazarkiewicz – utalentowany kompozytor muzyki filmowej, nagrodzony na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodą za najlepszą muzykę właśnie do Kamerdynera oraz filmu Wilkołak.

Jerzy Kapuściński  – dyrektor artystyczny Studia Munka. Opiekun najlepszych polskich debiutów filmowych.

W rytmie serc

Festiwalowi towarzyszą liczne imprezy tematyczne, warsztaty, spotkania.

Jednym z najważniejszych są warsztaty małych form dokumentalnych realizowane wspólnie z Fundacją Film Spring Open – Sławomira Idziaka. Poprowadzi je Marcin Randall Nowakowski, z którym młodzi twórcy będą mogli uczyć się tej niełatwej sztuki. Warto, bo najlepsze prace zostaną zaprezentowane na scenie głównej podczas koncertu finałowego 3. Arena Festival film&music.

Na festiwalu w Ostródzie pojawi się znana i ceniona Fundacja Legalna Kultura. Nie może odbyć się bez niej żaden szanujący się festiwal w Polsce. Fundacja będzie zachęcać do korzystania z kultury z legalnych źródeł. Pomoże także zorganizować strefę chilloutową. W wolnych chwilach będzie tam można zebrać siły do kolejnych części koncertów.

Festiwal bogaty jest w akcje charytatywne, w tym roku z udziałem aktorów wspierających polską transplantologię i lekarzy. Specjaliści opowiedzą o tej niezwykle ważnej dla nas wszystkich dziedzinie medycyny. Do współpracy organizatorzy zaprosili Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do spraw Transplantacji „POLTRANSPLANT” oraz Fundację DKMS wspierającą chorych na nowotwory krwi. .

Słowem w tym roku pierwszy weekend wakacji równa się obecność na trzeciej edycji Arena Festival film&music. Obecność obowiązkowa – nie tylko dla melomanów muzyki filmowej.

***

Arena Festiwal film&music narodził się w 2017 roku w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie odbiorców muzyką filmową. Jest najmłodszym polskim festiwalem muzyki filmowej, który jednocześnie idealnie wpisał się w zapotrzebowanie na ten gatunek muzyki i charakter widowiska.

Nieprzypadkowy był wybór Ostródy. Miasto nazywane Perłą Mazur jest niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym. Tu rozpoczyna się trasa unikatowego w skali światowej Kanału Ostródzko-Elbląskiego. Atrakcyjne jest położenie Ostródy – przy trasie S7, gwarantujące dobry dojazd z kierunków Warszawy i Gdańska.

Dyrektorem artystycznym festiwalu i jego pomysłodawcą jest Piotr Sułkowski – dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, rodowity Krakus, pracujący w Olsztynie od 2013 roku. Dyrektorem organizacyjnym jest Jarosław Kowalski – zastępca dyrektora Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, założyciel i wieloletni dyrektor regionalnej telewizji w Olsztynie, dziennikarz i producent telewizyjny.

{info. pras}

 Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz