„Opera uwolniona” na gdańskich przedprożach oraz „Paria” na Targu Węglowym30 czerwca na uliczkach Głównego Miasta Gdańska zabrzmią m.in.: „Straszny Dwór”, „Halka”, „Prząśniczki”, „Złota rybka” Stanisława Moniuszki. Zapowiadają główny pokaz dnia: transmisję „Parii” na Targu Węglowym. Na żywo operę skomentują Jerzy Snakowski oraz Katarzyna Hołysz. Minirecitale odbędą się w godz. 15.00 – 17.00, a pokaz Opery na Targu Węglowym o godz. 18.00. Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek rozdawanych przed wydarzeniem.

Z okazji trwającego Roku Moniuszkowskiego, ustanowionego w 200. rocznicę urodzin twórcy, Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wyjątkową edycję Opery na Targu Węglowym. Na diodowym ekranie zobaczymy „Parię” Stanisława Moniuszki (transmisja na żywo z Teatru Polskiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu), na gdańskich przedprożach zabrzmią minirecitale w ramach „Opery uwolnionej”, a dla dzieci przygotowano warsztaty „Moni i Uszko i mali melomani”.

– „Parię” Stanisława Moniuszki można nazwać operą-niespodzianką. To przedostatnie dzieło twórcy „Halki” i „Strasznego dworu” zaskoczyło premierową publiczność. Przyzwyczajona do swojskich opowieści o szlacheckich dworkach i nieszczęśliwych góralach tym razem otrzymała historię o nierównościach społecznych dziejącą się w dalekich Indiach. Pochodząca z uprzywilejowanej kasty Neala dowiaduje się, że jej ukochany ukrywa swe niskie pochodzenie. Jest pariasem, wywodzi się z „kasty wzgardzonej”. Niestety jego tajemnica wychodzi na jaw – mówi Jerzy Snakowski.

Opera uwolniona”, program

godz. 15.00 przedproże Biblioteki pod Żółwiem, ul. Św, Ducha 111/11

St. Moniuszko, Złota rybka
St. Moniuszko, Groźna dziewczyna

St. Moniuszko, Dumka Jadwigi z opery Straszny Dwór
G. Verdi: aria Azuceny z opery Trubadur

Wykonawcy: Karolina Sikora (mezzosopran), Liana Korunna (fortepian)

ok. godz. 15.45 przedproże Filii Gdańskiej WiMBP, ul. Mariacka 42
St. Moniuszko, Piosenka żołnierza

St. Moniuszko, aria Miecznika z opery Straszny Dwór
G. Bizet, aria Torreadora z opery Carmen

wykonawcy: Leszek Skrla (baryton), Łukasz Jankowski (fortepian)

ok. godz. 16.15 przedproże Hotelu IBB; ul. Długi Targ 14/16
St. Moniuszko,

St. Moniuszko, aria Halki z opery Halka

G. Bizet, Habanera z opery Carmen

wykonawcy: Katarzyna Hołysz (sopran), Liana Korunna (fortepian)

Opera na Targu Węglowym Stanisław Moniuszko, „Paria” | 30 czerwca, godz. 18.00

Opera w 3 aktach, libretto: Jan Chęciński na podstawie tragedii Casmira Delavigne’a. Producent: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Kierownictwo muzyczne: Gabriel Chmura, reżyseria: Graham Vick, scenografia: Samal Blak, choreografia: Ron Howell, reżyseria świateł Giuseppe di Iorio, kierownictwo chóru: Mariusz Otto.

Wykonawcy: Idamor: Dominik Sutowicz, Neala: Monika Mych-Nowicka, Akebar: Szymon Kobyliński, Dżares: Mikołaj Zalasiński, Ratef: Pavlo Tolstoy

 

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Współpraca: Opera Bałtycka w Gdańsku

Partnerzy: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Opera Vision i Teatr Wielki Opera Narodowa

Patroni medialni: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Magazyn PRESTO

{info. pras}Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz