Muzyka pogranicza [Festiwal Kolory Polski]Na scenie plenerowej w Rogowie wystąpi Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Określenie „klezmer” pochodzi od dwóch hebrajskich słów: klej – narzędzie, instrument, i zemer – mu­zyka.

Prawdziwy klezmer czuł się ściśle związany ze swoim instrumentem muzycznym. Muzyka kle­zmerska służyła dopełnieniu ceremoniału ślubu i tworzeniu nastroju radości na weselu, ale w kle­zmerskim graniu najbardziej liczyły się emocje. Nie zabraknie ich z pewnością podczas koncertu Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, którą tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrod­kiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowo-Wschodniej. Orkiestra powstała w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego (premiera: 1996). Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków. Zmienia się też instrumentarium zespołu, a tym samym jego brzmienie. W ostatnich latach „Sejneńską Spółdzielnię Jazzową” (kolejny program pro­wadzony przez sejneńskich muzyków) odwiedzali Mikołaj Trzaska i Raphael Rogiński, wybitni muzycy młodego pokolenia poszukujący inspiracji w muzyce żydowskiej. Spotkanie z pierwszym z wymienio­nych zaowocowało zaproszeniem Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego do udziału w realizacji ścieżki dźwiękowej do filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.

3 sierpnia 2019, 18.00
ROGÓW Arboretum SGGW, ul. Leśna 1 – scena plenerowa

Wykonawcy:
Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego:
Michał Jachimowicz – sakshorn tenorowy;
Zosia Głowińska, Hubert Okulanis – sakshorn altowy;
Maciej Popiel – saksofon altowy/klarnet;
Paweł Jaczewski, Maja Misiukanis, Maja Głowińska, Janek Głembocki – saksofon altowy;
Tadeusz Soroko – tuba;
Mateusz Sznejkowski – puzon suwakowy;
Patryk Masłowski – puzon wentylowy;
Dominik Sekura, Kacper Szroeder, Marcin Dąbrowski, Michał Popiel – trąbka;
Ola Głowińska – gitara;
Michał Moniuszko – kontrabas;
Wojciech Szroeder – akordeon;
Mikołaj Pol – wibrafon/cymbały;
Dominika Korzeniecka, Mateusz Bartosiewicz – perkusja;
Borys Pol, Milena Moniuszko – perkusjonalia

W programie koncertu: „Turkisher”, „Marsz”, „B’ shaas hakiddu”, „Cigojner czok”, „Sirba popularis”, „Chasidik suita”, „Zara Khao”, „Abspil far di mechatunim”, „Sukijaki”, „Freilach”, „Romanian hora”

{info. pras}Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz