Operowe przeboje na inaugurację 75. sezonu Opery Śląskiej

Operowe przeboje na inaugurację 75. sezonu Opery Śląskiej


Swój 75. sezon Opera Śląska rozpoczęła w sobotę 14 września wielkim koncertem galowym, na którym zostały zaprezentowane największe przeboje muzyki operowej, pochodzące ze spektakli już granych na bytomskiej scenie, jak i oczekujących wkrótce na swoją premierę.

Od kilku lat ta forma otwarcia sezonu cieszy się niezwykłą popularnością, o czym świadczy sala wypełniona po brzegi. Stali bywalcy Opery Śląskiej niecierpliwie wyczekują dnia inauguracji nowego sezonu, ciekawi tego, co dyrektor Łukasz Goik zaproponuje tym razem.

Koncert podzielono na dwie części. Jak udało mi się usłyszeć w kuluarach, pierwsza część była dla wielu bardziej nostalgiczna, refleksyjna – tu usłyszeliśmy fragmenty „Toski”, „Romea i Julii”, „Halki”, „Normy” i „Samsona i Dalili”. W drugiej części do głosu doszła „Carmen” – w tej roli rewelacyjna Anna Borucka. Zabrzmiały także fragmenty „Napoju miłosnego” G. Donizettiego, którego premiera jest planowana na grudzień, oraz słynna „Barcarola” z „Opowieści Hofmanna”. Jednak największe ożywienie wśród publiczności wywołał „Cancan” z opery „Orfeusz w piekle” – czego można było się spodziewać, gdyż utwór ten cieszy się niegasnącą popularnością na chyba wszystkich scenach świata.

Warto podkreślić olbrzymie poruszenie wśród publiczności po duecie „Venti scudi” z „Napoju miłosnego”. Andrzej Lampert i Kamil Zdebel, obaj bardzo dobrze znani śląskiej publiczności, wykonali swoje partie po prostu mistrzowsko. A to wróży świetny spektakl, który już w grudniu pojawi się na scenie Opery Śląskiej. Wśród publiczności dało się także usłyszeć słowa zachwytu nad duetem pań: Anny Boruckiej i Katarzyny Mackiewicz, których to wykonanie „Barcaroli” było pokazem najwyższej formy wokalnej obu artystek.

Na uznanie zasługuje znakomity występ baletu, który znacząco ożywiał akcję na scenie. Kolorystyka strojów oraz popisy solowe tancerzy były po spektaklu z niemałym zachwytem komentowane w drodze do szatni.

Wieczór zakończyło wręczenie nagród i odznaczeń. Brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” zawisł na piersi dyrektora opery Łukasza Goika, a złotą odznakę „Zasłużony dla Województwa Śląskiego” otrzymała prof. Helena Łazarska, która debiutowała na scenie Opery Śląskiej równo 55 lat temu. Laureatka nie kryła wzruszenia, wspominając swoje chwile na scenie bytomskiej opery. Na koniec wybrzmiało bardzo uroczyste „Libiamo…” , czyli toast z opery „Traviata”, który poderwał publiczność z miejsc do bardzo długiej owacji.

Przed nami więc kolejny bardzo obiecujący sezon, do czego Opera Śląska przyzwyczaja nas od kilku lat, zyskując coraz nowsze rzesze fanów.

Ks. Adrian NowakŹródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz