Nowe polskie kino w Nowym Roku w FINAFilmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na kontynuację niezwykle popularnego wśród widzów cyklu Nowe polskie kino. W styczniu pokazane zostaną dwie produkcje – Supernova oraz Proceder. Po seansach, tradycyjnie już, odbędą się spotkania z twórcami.  

Od kilku lat polskie kino przeżywa prawdziwe odrodzenie. Powstaje wiele znakomitych filmów, które zdobywają rozgłos w kraju i za granicą, a także trofea w Cannes, Berlinie czy Rotterdamie. W cyklu Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego prezentowane są najciekawsze i najświeższe polskie produkcje, nagradzane na krajowych i zagranicznych festiwalach. Po każdym seansie odbywają się spotkania z ich twórcami.

Supernova, reż. Bartosz Kruhlik | 7 stycznia, g. 19:00

Debiut, który wywołał sporo zamieszania na ostatnim festiwalu w Gdyni (Nagroda za debiut reżyserski), nominacja do Paszportu Polityki i porównania do twórczości Krzysztofa Kieślowskiego – FINA zaprasza na pokaz głośnego filmu Bartosza Kruhlika.

Trzech mężczyzn, jedno miejsce i jedno zdarzenie, które zmieni życie każdego z nich. Realistyczna do bólu opowieść o kilku godzinach z życia wiejskiej społeczności i człowieku postawionym w sytuacji granicznej stawia pytania o istotę przypadku i przeznaczenia. Twórcy rozwijają tę krwistą obyczajową narrację na pograniczu gatunków: dramatu, thrillera i kina katastroficznego.

Po projekcji odbędzie się spotkanie ze reżyserem filmu – Bartoszem Kruhlikiem, montażystką – Magdą Chowańską oraz operatorem – Michałem Dymkiem. Rozmowę poprowadzi krytyczka filmowa, Ola Salwa.

Proceder, reż. Michał Węgrzyn | 21 stycznia, g. 19:00

Poruszająca historia zmarłego dwa lata temu rapera Tomasza Chady, chłopaka z blokowisk, z duszą poety i darem do wpadania w poważne tarapaty. Prawdziwy i szczery do bólu w swoich tekstach, zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, zostawiając zszokowanych fanów i dziewczynę. Muzyka była całym jego życiem – pasją i światem, w który uciekał, gdy rzeczywistość nie miała mu zbyt wiele do zaoferowania.

Historia Chady jest również opowieścią o mrocznym obliczu transformacyjnej Polski. Spotkanie z reżyserem, Michałem Węgrzynem oraz aktorami poprowadzi krytyczka filmowa, Kaja Klimek.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, wydawane 30 minut przed seansem. Miejsce – FINA Wałbrzyska 3/5, Warszawa.

Więcej

{info. pras}Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz