odwiedź „Akademię Pana Kleksa” w Ninatece


Ponad 35 lat temu po raz pierwszy na ekranie zabrzmiały słowa piosenki: „Witajcie w naszej bajce!”. Dzięki serwisowi Ninateka.pl najmłodsze pokolenie może poznać klasyczną adaptację utworu Jana Brzechwy, a starsi mają okazję powrócić do lat dzieciństwa…

Wydana w 1946 r. książka o ekscentrycznym nauczycielu i czarodzieju, który w prowadzonej przez siebie szkole dla chłopców stosuje niezwykłe metody, zdobyła popularność zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Małych czytelników zachwyciła barwną historią, tajemnicą i humorem, a dużych – oryginalnością i pomysłowością w prowadzeniu fabuły. Wszyscy zaś ulegli sile wyobraźni Brzechwy, dzięki której przygody Adasia Niezgódki i jego kolegów stały się tak fascynujące.

Urokowi „Akademii Pana Kleksa” uległo również kino. W roku 1984 odbyła się premiera filmu w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego z niezapomnianymi rolami Piotra Fronczewskiego, Leona Niemczyka i Zbigniewa Buczkowskiego oraz z legendarną już muzyką Andrzeja Korzyńskiego.

Kolorowy świat tej opowieści, pełen tańca, śpiewu i radości, zachwyca widzów niezależnie od wieku i czasów, w których jest oglądany. Obecni czterdziestolatkowie, którzy znają na pamięć piosenki „Kaczka dziwaczka” czy „Psie smutki”, chętnie wracają do filmowej „Akademii Pana Kleksa” pod pretekstem pokazania jej swoim dzieciom, które właśnie przerabiają utwór Brzechwy na lekcjach języka polskiego.

Serwis Ninateka.pl umożliwia wspólne obejrzenie filmu rodzicom i ich pociechom, a jednocześnie daje nauczycielom szkół podstawowych gotowe narzędzie, które można wykorzystać w ramach zdalnego nauczania.

W Ninatece dostępne są również kolejne części przygód czarodzieja: „Podróże Pana Kleksa” (1985) oraz „Pan Kleks w kosmosie” (1988).

Filmy obejrzycie tutaj:

„Akademia Pana Kleksa” https://ninateka.pl/film/akademia-pana-kleksa-przygoda-ksiecia-mateusza-cz1

„Podróże Pana Kleksa” https://ninateka.pl/film/podroze-pana-kleksa-wyslannicy-bajdocji-czi

„Pan Kleks w kosmosie” https://ninateka.pl/film/pan-kleks-w-kosmosie-porwanie-agnieszki-czi

Anna Józefiak

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz