Oprowadzanie online po wystawie „Japoński notes” w Muzeum Manggha


Muzeum Manggha zaprasza na oprowadzanie online po wystawie Andrzej Wajda Japoński notes. Jest to okazja do obejrzenia jednej z najcenniejszych części kolekcji muzeum bez wychodzenia z domu.

Cykl rozpoczął się 26 marca 2020, w 20 rocznicę otrzymania przez Andrzeja Wajdę honorowego Oscara za całokształt twórczości.

Kiedy, 20 lat temu, Andrzej Wajda odbierał Oscara, miał już w swoim dorobku czterdzieści filmów, w tym 3 prestiżowe nominacje za najlepszy film nieanglojęzyczny. Na przestrzeni lat nominowane zostały: „Ziemia Obiecana” (1974), „Panny z Wilka” (1979) oraz „Człowiek z żelaza” (1981). W 2007 roku kolejną nominację otrzymał „Katyń”.

Tamtego pamiętnego wieczoru przemówił do zgromadzonej publiczności słowami:

„Ladies and Gentlemen,

Będę mówił po polsku, bo chcę powiedzieć to, co myślę, a myślę zawsze po polsku. Przyjmuję tę zaszczytną nagrodę jako wyraz uznania, nie tylko dla mnie, ale dla całego polskiego kina. Tematem wielu naszych filmów były okrucieństwa nazizmu, nieszczęścia, jakie niesie komunizm. Dlatego teraz chcę podziękować amerykańskim przyjaciołom Polski i moim rodakom, którym kraj nasz zawdzięcza powrót do rodziny demokratycznych narodów, do zachodniej cywilizacji i instytucji i struktur bezpieczeństwa. Gorąco pragnę, aby jedynym ogniem, którego doświadcza człowiek, był ogień wielkich uczuć – miłości, wdzięczności i solidarności”.

Warto poznać bliżej tego niezwykłego Reżysera poprzez przygotowane przez Muzeum Manggha oprowadzanie po wystawie jego rysunków.

Kolejne części oprowadzania znajdziecie TUTAJ

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas – zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą – wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz