PRESTO JUNIOR POLECA: Małpa w kąpieli z muzyką Augustyna Blocha


Podczas gdy filmy eksperymentalne i animacje artystyczne zwracają uwagę interesującym pomysłem formalnym, bajki dla najmłodszych zwykle urzekają przekazem, dowcipem i prostotą.

Taka też jest „Małpa w kąpieli” Edwarda Musiałowicza (m.in. „Szewczyk Kopytko”, „Niebieski lisek”) – prosta historia opowiedziana w równie prosty sposób. Kolejne kadry ilustrują recytowany przez Andrzeja Boguckiego wiersz Aleksandra Fredry, a muzyka Augustyna Blocha podkreśla humorystyczny aspekt opowieści. Ten ostatni zresztą doskonale odnajdywał się w świecie dziecięcej wyobraźni; pisał utwory dla dzieci, w tym operę „Bardzo śpiąca królewna” (1973 r.) i musical „Bajka o skrzypcowej duszy” (1979 r.)

Rada małpa, że się śmieli,
Kiedy mogła udać człeka,
Widząc panią raz w kąpieli,
Wlazła pod stół – cicho czeka.
Pani wyszła, drzwi zamknęła;
Małpa figlarz – nuż do dzieła!
Wziąwszy pański czepek ranny,
Prześcieradło
I zwierciadło –
Szust do wanny!
Dalej kurki kręcić żwawo!
W lewo, w prawo,
Z dołu, z góry,
Aż się ukrop puścił z rury.
Ciepło – miło – niebo – raj!
Małpa myśli: „W to mi graj!”
Hajże! Kozły, nurki, zwroty,
Figle, psoty,
Aż się wody pod nią mącą!
Ale ciepła coś za wiele…
Trochę nadto… Ba, gorąco!…
Fraszka! małpa nie cielę,
Sobie poradzi:
Skąd ukrop ciecze,
Tam palec wsadzi.
Aj, gwałtu! Piecze!
Nie ma co czekać,
Trzeba uciekać!
Małpa w nogi,
Ukrop za nią – tuż-tuż w tropy,
Aż pod progi.
To nie żarty – parzy stopy…
Dalej w okno!… Brzęk! – Uciekła!
Że tylko palce popiekła,
Nader szczęśliwa.
Tak to zwykle małpom bywa.

(Aleksander Fredro)

 

Edward Musiałowicz (1921–1966): reżyser i scenarzysta filmów animowanych, działał przy Studiu Filmów Rysunkowych w Warszawie. Autor m.in. popularnych „Przygód Błękitnego Rycerzyka”, których akcja rozgrywa się w świecie owadów.

Andrzej Bogucki (1904–1978): aktor teatralny i filmowy, śpiewak operetkowy, piosenkarz. Jego ojciec Stanisław Bogucki był barytonem Opery Warszawskiej. W czasie wojny pomagał uciekinierom z getta, m.in. Władysławowi Szpilmanowi.

Augustyn Bloch (1929–2006): kompozytor i organista, studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie ukończył w u prof. Feliksa Rączkowskiego (organy, 1954 r.) i prof. Tadeusza Szeligowskiego (kompozycja,1956 r.). W latach 1977–1979 i 1983–1987 był wiceprezesem Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich. Laureat wielu nagród, jego kompozycje były wykonywane m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Współpracował m.in. z Operą w Bydgoszczy, Operą Bałtycką, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Operetką Warszawską), Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji.

(MB)

ZOBACZ:

https://ninateka.pl/film/malpa-w-kapieli-animacja-smf

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz