Świat w obłokach [Muzyczne Inspiracje]


„Jesteś mieszkańcem ziemi, a uczysz się od obłoków
Swojej niepewnej nadziei ulotnej jak pory roku.

Jak obłok wiedza tajemna, jak obłok fantasmagoria,
Jak obłok cudze spojrzenia, jak obłok pewność ulotna”.

Jestem w wieku, w którym mogę sobie pozwolić na zwolnienie tempa życia. Po latach wróciłam do moich pasji: podróży, jazdy na nartach. Nie roztaję się z aparatem fotograficznym. Osiem lat temu nawiązałam współpracę z Fundacją Pełna Życia w Krakowie, w ramach której do dnia dzisiejszego pracuję na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej jako wolontariusz-fotoreporter. Na moich zdjęciach staram się pokazać radość dnia codziennego, próby wydostania się tych młodych ludzi „z obłoków”.

Bożena Pochopień, fotografka

***

Będąc w lutym 2020 roku w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, odkryliśmy „muzyczną ekspozycję” prezentującą fotografie nawiązujące do polskich piosenek, która bardzo korespondowała z naszą ideą zbierania wspomnień inspirowanych muzyką w ramach naszej akcji społecznej My Music Story.

Projekt powstał w ramach działalności Krakowskiego Klubu Fotograficznego, obchodzącego w tym roku 65-lecie. Teraz, gdy chwilowo nie możemy wybrać się do muzeów, za ich przykładem będziemy Wam regularnie prezentować fragmenty krakowskich „Muzycznych inspiracji” na portalu Presto.

W 2019 roku członkowie Krakowskiego Klubu Fotograficznego poszukiwali fotograficznych inspiracji w polskiej muzyce. Niektórzy sięgnęli po stare, znane i lubiane przeboje, inni skupili się na współczesnych hitach, a kilka osób wybrało utwory bardzo mało znane lub zapomniane. I tak powstała wystawa „Muzyczne inspiracje”, będąca fotograficzną listą przebojów. Lista okazała się bardzo różnorodna: od romantycznych i sentymentalnych rytmów, poprzez rockowe ballady, a kończąc na zaangażowanych tekstach piosenek patriotycznych lub protest-songów. Czasem impulsem do fotografowania był sam tytuł, a czasem fragmenty tekstów. Rok fotograficznych poszukiwań inspirowanych polską muzyką okazał się bardzo ciekawym eksperymentem i doświadczeniem, a przy okazji skłonił autorów fotografii do większego zrozumienia i głębszej analizy słuchanych utworów. „Takie ładne oczy, „Iść w stronę słońca”, „Nie ma fal”, „Dziwny jest ten świat” czy „Nie gniewaj się na mnie Polsko” to tylko niektóre tytuły zdjęć na wystawie, która mieści w sobie prawdziwą plejadę gwiazd polskiej sceny muzycznej.

(Monika Stachnik-Czapla, Prezes Krakowskiego Klubu Fotograficznego)

(wybór i przygotowanie: MB)

 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz