Teledyskowa retrospekcja: Kapela ze Wsi Warszawa&Sylwia Kubus


Gdy życie zwalnia i wreszcie masz czas pobuszować w internecie, warto poszukać prawdziwych skarbów. Jednym z nich jest animowany klip Sylwii Kubus do folkowego utworu Kapeli ze Wsi Warszawa „Kołysanka konopna”.

Pieśń jest nostalgiczna, oparta na ostinato niższego głosu, powtarzającego jak mantrę słowa o „babuli”, na tle którego pojawia się ujmujące prostotą solo „Lulajze mi, lulaj…”, będące w swoistej harmonicznej kontrze do pozostałych głosów. Owa konfrontacja dwóch planów – grupy i solistki – opowiadanej historii daje poczucie przestrzeni i tworzy muzyczną magię. Jest też coś niepokojącego zarówno w brzmieniu, jak i w tekście tej kołysanki, pojawiają się w niej oczekiwania matki wobec dziecka, rzucane na śpiącego niczym zaklęcia…

Z kolei warstwa wizualna doskonale dopełnia muzykę, nie dostrzeżemy tu wielu detali postaci czy pejzażu, ale też nie taki jest cel – wręcz przeciwnie, całą opowieść obserwujemy w plamie światła rozświetlającej panujący mrok. A choć klip trwa zaledwie dwie minuty, to może zostać w pamięci na długo.

„W Polsce powstaje mało obrazów do utworów folkowych. A przecież ta muzyka jest bardzo plastyczna, budząca wyobraźnię. Animacje cieszą szczególnie, ponieważ ich tworzenie wymaga czasu, talentu, poświęcenia i wyjątkowej cierpliwości. Są przy tym naturalnie związane z korzenną muzyką akustyczną. Odwołują się bowiem do pradawnych form ekspresji człowieka, który wizualizował swoją percepcję świata, zamieszkując jeszcze jaskinie, tworząc naskalne rysunki, pierwotne graffiti. Liryka ludowa jest pełna wspaniałych metafor i pozostawia dla słuchaczy nieskończone możliwości poszukiwania odniesień i tworzenia interpretacji. Dlatego każda próba przełożenia jej na obraz jest dla nas ciekawa, wyjątkowa, ubogacająca. Jesteśmy ogromnie wdzięczni, bo to oddolna inicjatywa autorki i cieszy, że nasze utwory inspirują tak wspaniałych artystów, jak Sylwia” – czytamy w jednej z wypowiedzi Maćka Szajkowskiego z zespołu.

Co ciekawe, tak piękny, animowany klip powstał kilkanaście lat po założeniu Kapeli ze Wsi Warszawa w 1997 r.…

Sylwia Kubus tworzy animacje i ilustracje. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi i autorką m.in. animowanych etiud „The Island”, „Lala blues”, „Kropla w kroplę”. W 2013 r. jej klip do utworu Kapeli ze Wsi Warszawa „Kołysanka konopna” był nominowany do nagrody YACH w kategorii animacja.

(MB)

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz