jazzbaja – czyli pomysł czwórki młodych muzyków na walkę z izolacją


Młodzi muzycy z nagrodzonego Niedbała/Sikora/Przewoźniak Trio w towarzystwie Oli Przewoźniak uznali, że w tym roku Dzień Dziecka celebrować powinni Ci, dla których obecna sytuacja jest szczególnie trudna. 1 czerwca pomogą przede wszystkim dorosłym ludziom przywołać nieco dziecięcej radości i przenieść się w świat wspomnień, za pośrednictwem internetowej transmisji stworzonego na tę okazję filmu, inaugurującego projekt jazzbaja.

Dzieckiem można się czuć w każdym wieku. Jednakże ostatnie 3 miesiące nie były łatwe i wymagały od wszystkich dojrzałej oraz odpowiedzialnej postawy. Na szczęście, w przeciwieństwie do obecnych realiów, w świecie bajek nie ma ograniczeń. Michał Niedbała, pianista, Mikołaj Sikora, basista, Piotr Przewoźniak, perkusista oraz Ola Przewoźniak, wokalistka, postanowili wykorzystać swój wolny czas oraz nieograniczone zasoby kreatywności i 1 czerwca pomóc wszystkim dorosłym powrócić myślami do beztroskich czasów dzieciństwa. Jak? Pomoże im w tym muzyka ze znanych wszystkim polskich produkcji animowanych. Artyści starannie wybrali i zaaranżowali utwory, znane z produkcji m.in. legendarnej wytwórni Se-Ma-For. Lider trio, Michał Niedbała, o projekcie wypowiada się w ten sposób:

jazzbaja to nasz ukłon w stronę wszystkich tych, którzy trzy miesiące temu nagle dostali na swoje barki dużo więcej odpowiedzialności i idącego za tym stresu. Wybór piosenek z polskich produkcji animowanych jest nieprzypadkowy – są to utwory, które każdy kojarzy z rodzinnym domem, dziecięcą beztroską i magią wyobraźni. Odświeżenie tego elementu polskiej kultury wydaje się dla nas szczególnie istotne w dobie pandemii, kiedy dziecięca beztroska zamieniona jest na dorosły stres, a wyobraźnia ogranicza się jedynie do negatywnych skutków panującej sytuacji.”

Idea Niedbała/Sikora/Przewoźniak Trio powstała w 2017 roku, kiedy lider trio, 16-letni wówczas Michał Niedbała, szukał sekcji rytmicznej do nagrań na potrzeby zagranicznego stypendium. Wybór basisty, Mikołaja, był oczywisty, bowiem muzycy przyjaźnili się od początków swojej jazzowej przygody; Piotra poznali obydwoje kiedy Mikołaj zdawał na krakowską Akademię Muzyczną i od razu poczuli to „coś”. To „coś” jest odczuwalne w dotychczasowej twórczości trio, która została zebrana w the first EP i wydana internetowo własnym sumptem pod koniec 2019 roku. Muzycy mają na swoim koncie nagrody w ogólnopolskich konkursach i koncerty m.in. na głównej scenie festiwalowej Młyn Jazz Festival w Wadowicach, gdzie dzielili scenę z takimi gwiazdami jak Jamie Cullum i Katie Melua. Trio koncertowało także w polskich i zagranicznych klubach jazzowych, a jego członkowie prężnie wchodzą w muzyczną scenę.

Premiera pierwszego filmu z cyklu jazzbaja odbędzie się 1 czerwca dzięki Fundacji Bema20 na jej facebookowym profilu. Bema20 to nie tylko fundacja, ale też wyjątkowe miejsce kreatywnej twórczości i spotkania ludzi kultury – instytucja, która od 2018 roku wspiera lokalną tarnowską scenę artystyczną. jazzbaja to cykl łącznie 5 utworów-teledysków, emitowanych za pośrednictwem Fundacji Bema20 przez cały czerwiec.

Projekt odbywa się przy wsparciu Ogólnokształcącej Tarnowskiej Szkoły Muzycznej i został zrealizowany w nowym budynku Sali koncertowej tejże instytucji.

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz