Podwórko wielu historii [refleksja na temat „Khouyoul” w ARTE TV]

Podwórko wielu historii [refleksja na temat „Khouyoul” w ARTE TV]

Kadr z realizacji: tunezyjskie stowarzyszenie L’Art Rue odtwarza program „Khouyoul” belgijskiego kolektywu Kabinet K (Joke Laureyns i Kwint Manshoven).

Dzikie konie – spontaniczne, nieokiełznane i radosne. Dzieci i dorośli uchwyceni w zabawie są podobni do koni. Zatrzymani na zdjęciu „w pół zdania”. Jakby dynamiczna konstelacja zająknęła się, żeby zaraz ruszyć w wir dalszych harców.

Przypominają odrobinę postaci z ciemnych, barokowych obrazów, choć właściwie bliżej im do rodzinnej fotografii zrobionej na pamiątkę. I taki wydźwięk ma dla mnie cały spektakl: sielskiego wspomnienia z dzieciństwa. Kiedy podwórko było sceną dla wielu historii. Wszystko kreowała wyobraźnia, wszystko wyobraźnię pobudzało, a budujące się w tej przestrzeni relacje zostawały na długo w pamięci i sercu. Niewiele widziałam tak ciekawych i dojrzałych spektakli tanecznych z udziałem dzieci, jak „Khouyoul” Kabinetu K. Gdzie w pełni wykorzystana została siła autentycznej energii młodych tancerzy. Nie zostali oni wtłoczeni w sztuczne ramy scenicznej roli do odegrania, a partnerujący im dorośli mają z performance’u tak samo dużo frajdy, jak młodzi artyści.

(Justyna Mikoś – inżynier, tancerka i plastyk)

ZOBACZ CAŁY SPEKTAKL:
https://www.arte.tv/pl/videos/090473-000-A/khouyoul-kabinetu-k/

 

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas – zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą – wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz