Tydzień Tansmana w Filharmonii Łódzkiej online


Ten tydzień online Filharmonia Łódzka poświęci Aleksandrowi Tansmanowi, urodzonemu w Łodzi kompozytorowi żydowskiego pochodzenia, który rozwinął błyskotliwą karierę w wielu krajach Europy i świata.

Większość życia spędził we Francji, w okresie II wojny światowej przebywał w Stanach Zjednoczonych. W Polsce, ze względu na pochodzenie i fakt emigracji jego nazwisko przez wiele lat nie było obecne w programach koncertowych. Muzyka Tansmana jest komunikatywna i nietrudna w odbiorze: wiele utworów reprezentuje styl neoklasyczny, kompozytor inspirował się też folklorem różnych stron świata.

W piątek (22 maja) o godz. 19.00 będziemy mogli posłuchać Kujawiaka i Oberka z cyklu „Cztery tańce polskie” Aleksandra Tasmana w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FŁ pod dyrekcją Pawła Przytockiego. Nagranie zostało wykonane w okresie pandemii, zobaczymy na nim muzyków grających we własnych domach. W filmie pojawią się również wspomnienia o artyście.

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas – zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą – wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz