Björn Ulvaeus z zespołu ABBA nowym przewodniczącym światowej organizacji twórców


CISAC, Międzynarodowa Konfederacja Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów – największa globalna sieć twórców, ma nowego przewodniczącego. Jest nim Björn Ulvaeus, który w parze z Bennym Andersonem uznawany jest za jednego z najbardziej kreatywnych twórców piosenek.

Ulvaeus, współzałożyciel grupy ABBA, autor ponad 150 przebojów, jest twórcą muzyki, która zainspirowała cały świat. Jest również głośnym heroldem walki o prawa twórców, znanym z dogłębnej wiedzy o sektorach kreatywnych i systemach pomagającym autorom uzyskać godziwą zapłatę za ich dzieła.

Trzyletnia kadencja przewodniczącego oznacza dla Björna Ulvaeusa pracę na rzecz podejmowanych przez CISAC wysiłków na rzecz silnego prawa autorskiego, wyższych tantiem, lepszych systemów rozliczeń i korzystniejszych warunków pracy twórców muzyki, filmu, sztuk wizualnych, teatru i literatury.

CISAC reprezentuje ponad 230 stowarzyszeń autorów ze 121 krajów. Społeczność CISAC-u zapewnia środki do życia ponad czterem milionom twórców i odpowiada za 9,6 mld euro światowych wpływów z licencji i tantiem.

Björn Ulvaeus mówi o swej nowej roli: „Miałem cudowne życie jako twórca piosenek i artysta, szczęśliwie ciesząc się wieloma sukcesami. Teraz, stając na czele CISAC-u, mam inne możliwości, mogę starać się pomóc kolejnym młodym twórcom w ich życiu zawodowym. Autorytet CISAC-u na świecie jest niekwestionowany, jestem głęboko przekonany o słuszności misji tej organizacji na rzecz zapewnienia lepszych i bardziej uczciwych warunków dla autorów. Interesuje mnie również sposób, w jaki używane przez nas technologie mogą działać korzystniej dla twórców, przynosząc im godziwe wynagrodzenie i więcej tantiem. Dlatego jestem podekscytowany rozpoczynającą się współpracą”.

Dyrektor generalny CISAC-u, Gadi Oron, powiedział: „Björn Ulvaeus potrafił poruszyć, zainspirować i rozjaśnić życie słuchaczy swoimi piosenkami i pomysłami. Dlatego ogromną przyjemność sprawia mi to, że zdecydował się przyjąć funkcję przewodniczącego CISAC-u, by wspierać nas w naszej misji: służeniu światowej społeczności twórców. Jego życiorys zawodowy jest niezrównany – jest twórcą, obrońcą praw twórców i znawcą struktur zapewniających twórcom godziwe zarobki. To wartości nieocenione w działaniu CISAC-u – pokładamy wielkie nadzieje we współpracy z Björnem”.

Björn Ulvaeus został wybrany przewodniczącym organizacji podczas wirtualnych obrad Walnego Zgromadzenia, które miały miejsce 28 maja. Zastępuje na tym stanowisku Jeana-Michela Jarre’a, który pełnił tę funkcję przez siedem lat.

{źródło: https://zaiks.org.pl/1856,196,bjorn_ulvaeus_nowym_przewodniczacym_cisac}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz