Warszawska Opera Kameralna zaprasza na Festiwal Mozart Junior


Warszawska Opera Kameralna zaprasza na Festiwal Mozart Junior – lipiec 2020, online, na kanałach YouTube i Facebook Warszawskiej Opery Kameralnej.

Festiwal Mozart Junior to blisko miesiąc artystycznych wydarzeń. Spotkania online z Widzami, nowe produkcje i koncerty największych młodych światowych wirtuozów.
Melomani, na specjalnie stworzonej platformie, spotkają się z twórczością Mozarta – inspiratora, prekursora, wielkiego kompozytora, którego geniusz docenia cały świat.
„Cudowne dzieci” – enfant prodige zachwycą melomanów swoją wrażliwością i umiejętnościami, enfant terrible – dorośli mali geniusze pokażą swój muzyczny kunszt.
Nie zabraknie także mozartowskiego operowego brzmienia – „Apollo i Hiacynta”, w festiwalowej odsłonie, jak i prapremiery spektaklu „Matka i córka” traktującego o muzycznej drodze Mozarta, kontekstach jego twórczości i realiach, w jakich przyszło mu żyć. Festiwal Mozart Junior to także spotkania online z ekspertami w dziedzinie sztuki, jak i człowieka w sztuce.

Powołanie do życia Mozart Junior to chęć stworzenia pełnowymiarowej oferty muzycznej, bardzo poważnej i profesjonalnej, kierowanej do młodego melomana – jako pełnoprawnego odbiorcy.
Mając na uwadze historię Festiwalu Mozartowskiego, chcemy wprowadzić nowy zwyczaj, który kontynuowany stanie się uzupełnieniem dotychczasowej programowej linii festiwalu.
Od początku swego istnienia Festiwal był jedynym w Europie, podczas którego zespół artystyczny jednego teatru operowego przedstawiał cały dorobek sceniczny Wolfganga Amadeusza Mozarta.
Od kilku lat programy Festiwalu są mniej rozbudowane, ale nieprzerwanie odwołują się do tradycji, dając Widzom wyjątkową szansę zapoznania się z operami zarówno popularnymi, jak i tymi, które na deskach teatralnych goszczą niezwykle rzadko.
Myśląc o przyszłej publiczności i mając na uwadze, jak ważnym odbiorcą sztuki są najmłodsi, to właśnie dla nich chcemy przygotować pełnowymiarową część festiwalu, która w kompleksowy sposób pokazywałaby sylwetkę i postać Mozarta juniora. Program każdorazowo kształtowany jest w taki sposób, by w nietuzinkowy i niesztampowy sposób stworzyć ofertę artystyczną dla dzieci i młodzieży. Program będzie realizowany z wieloma Partnerami, zarówno z Polski jak i zagranicy, by nadać mu jak najwyższą rangę i zadbać o jego jakość, jak i promocję międzynarodową.

Mozart jako dorosły artysta musiał walczyć o każdą realizację, a jako młody geniusz uwielbiany był przez dwory i masy. Jego wczesne dzieła wymagają jednak nowego odczytania.
Działalność Mozarta jako wykonawcy do dziś może być inspiracją dla najmłodszych Widzów z całego świata. Jego opery młodzieńcze, koncerty z genialnymi dziećmi i warsztaty (jako uzupełnienie i dodatkowa forma) pokazują i inspirują nowe pokolenia.

Program Mozart Junior:

2.07.2020
Koncert Inauguracyjny
Recital młodych artystów poniżej 18 roku życia i dorosłych enfant prodige. Światowej sławy wirtuozi połączą się ze swoich domów i studio wraz z publicznością przez platformę online, prezentując swoje wybitne zdolności i mozartowski kunszt.
Dwa recitale małych wirtuozów z Rosji:
– Elisey Mysin – w wieku trzech lat zaczął grać na fortepianie, jako pięciolatek wystąpił w rosyjskim konkursie „Blue Bird” w duecie z pianistą Denisem Matusevem, mając osiem lat zachwycił publiczność zgromadzoną w Moskiewskiej Tchaikovsky Concert Hall wraz z orkiestrą wykonując Koncert nr 3 D-dur Mozarta.
Specjalnie dla polskiej publiczności wykona utwory wielkich mistrzów począwszy od Mozarta, aż po Chopina, który zajmuje szczególne miejsce w sercu małego wirtuoza.
– Lyonya Shilovsky- już jako trzylatek – genialne dziecko, obdarzone wyjątkowym poczuciem rytmu, debiutował na wielkiej scenie Nowosybirska, wykonując wraz z orkiestrą symfoniczną „Can-Can’a” J. Offenbacha, wywołując zachwyt publiczności oraz krytyków. Obok ulubionych operowych uwertur, młody perkusista chętnie sięga także do repertuaru muzyki rozrywkowej, w tym – największych gwiazd rocka, koncertując na największych scenach Europy i zadziwiając odbiorców niezwykłym wyczuciem rytmu i umiejętnościami technicznymi gry.

Recital dorosłych wirtuozów z Polski:
– Stanisław Drzewiecki – swoją przygodę z muzyką zaczął w wieku 4 lat od nauki gry na fortepianie i po dziś dzień kontynuuję tę podróż po krainie dźwięków wraz z żoną, Jekateriną Drzewiecką, będąc idealnym przykładem enfant terrible. Oboje – laureaci licznych prestiżowych konkursów pianistycznych, aktywnie koncertujący i występujący na największych światowych scenach. Razem tworzą niezwykły duet fortepianowy, który zaprezentuje się przed warszawską publicznością.

9.07.2020
Instytut Opery: „Apollo et Hyacinthus”
Spektakl teatralny w formie online, przygotowany jako koprodukcja przez studentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie,
Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Streaming historii Apollo i Hiacynta na festiwalowej platformie.
Siła przyjaźni, skrajne emocje, pytania wymagające odpowiedzi, osadzone w świecie greckiej mitologii.

„Apollo i Hiacynt” – trzyaktowa opera Mozarta.
Wielkie igrzyska, a wśród nich rozgrywająca się historia Zefira, Apolla i Hiacynta. Próba charakterów i konsekwencje kłamstwa. Magia i tajemnica w wirtuozerskim brzmieniu. Geniusz Mozarta zapisany w partyturze „Apollo i Hiacynta” (KV38) przedstawią młodzi artyści z prestiżowych polskich uczelni.

16.07.2020
Koncert „Enfant prodige / Enfant terrible”
Druga odsłona młodych, światowej sławy wirtuozów w formie online. Młodzi artyści, ze swoich domów i uczelni zaprezentują szerokiej publiczności swoje nietuzinkowe umiejętności. Forma koncertu pozwoli im także dotrzeć do osób, które nie mogą na co dzień uczestniczyć w koncertach z uwagi na różne ograniczenia (m. in. choroby, zaburzenia). Korzystając z festiwalowej platformy, będą mogły zachwycić się kunsztem młodych wykonawców, podążających śladami Mozarta, realizując ideę sztuki ponad podziałami i ograniczeniami.

Recital światowej sławy młodych wirtuozów:
-Yoav Levanon – swoją muzyczną edukację zaczął w wieku lat trzech, jako pięciolatek wygrał swój pierwszy Narodowy Konkurs Pianistyczny w Izraelu, debiutował z Israeli Chamber Orchestra w wieku siedmiu lat. W kolejnych latach występował m. in. w San Carlo Theatre, Verdi Theatre czy National Auditorium Madrid. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień na światowych festiwalach pianistycznych, występował u boku m. in. Marty Argerich czy pod kierownictwem muzycznym Daniela Orena, który stwierdził, że ten młody wirtuoz „gra w taki sposób, w jaki nie zagrałby nawet 40-latek, ma niezwykłą głębię, oczarowuje publiczność”.
– Ariel Lanyi – izraelski młody wirtuoz fortepianu. Przygodę z fortepianem rozpoczął w wieku pięciu lat, jako siedmiolatek debiutował z orkiestrą, rozpoczynając tym samym światową karierę i występując na scenach w Londynie, Paryżu, Rzymie, Pradze czy Brukseli. W 2017 r. zdobył pierwszą nagrodę na Dudley International Piano Competition. Obecnie kontynuuje występy na znaczących scenach świata, m. in. Wigmore Hall w Londynie.
– Alisa Sadikova, siedemnastoletnia rosyjska harfistka. Już jako pięciolatka okrzyknięta mianem „cudownego dziecka” z powodu swoich niebywałych umiejętności gry na harfie. Jej talent rozwijał Schevelevich. W 2010 r. wygrała International Youth Competition w Nowym Yorku i debiutowała na scenie Carnegie Hall. Występuje solo, jak i z wieloma prestiżowymi orkiestrami z całego świata na scenach m. in. Vienna State Opera, Moscow International House of Music. Jej talent szeroko komentują krytycy, uznając ją za „prodigy classical harpist”.

23.07.2020
Konteksty: Matka i córka
Premiera online autorskiego spektaklu w reżyserii Tadeusza Kabicza pod opieką artystyczną Michała Znanieckiego, dotyczącego kontekstów twórczości Mozarta i jego relacji rodzinnych. Spektakl we współpracy z fundacjami dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i z udziałem podopiecznych tych fundacji. Spektakl mówiący także o ograniczeniach, pokonywaniu barier, odległości i wykluczenia.
Forma online pozwoli na dotarcie także do młodych Widzów, którzy na co dzień żyją w świecie ograniczeń, narzucanych m. in. przez choroby i zaburzenia.
Projekty mają charakter promocyjny. W czasie wyłączenia Instytucji Kultury z powodu COVID-19 służą podtrzymaniu relacji z dotychczasowymi widzami, pozyskaniu nowych odbiorców, prezentują możliwości, jakimi dysponuje WOK oraz zachęcają do zapoznania się z bogatym dorobkiem Opery i odwiedzin po ustaniu pandemii.

INFORMACJA:
od poniedziałku do piątku w godz.: 9.00-17.00
tel.: +48 22 625 75 10, +48 22 831 22 40
tickets@operakameralna.pl
www.operakameralna.pl

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz