61. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich zostanie przedłużony

61. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich zostanie przedłużony

Trwający 61. sezon koncertów chopinowskich będzie kontynuowany w dotychczasowej formule. Od 17. maja najznakomitsi polscy pianiści, wyjątkowo w tym roku, prezentują recitale w sieci, a z głośników rozstawionych w głównych miejscach Łazienek co niedzielę o 12.00 rozbrzmiewa muzyka wielkiego kompozytora.

– Początkowo zaplanowaliśmy 8 koncertów, jednak żywiołowe rekcje publiczności skłoniły nas do przedłużenia sezonu w sieci do końca sierpnia. Nasze recitale docierają teraz do miłośników Chopina na całym świecie, co szczególnie nas cieszy. Piękno muzyki Chopina i obrazy z Warszawy stały się dla wielu osób pokrzepieniem w tym trudnym czasie panowania koronawirusa – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady.

Lipcowe i sierpniowe recitale zarejestrowane zostały w Sali Salomona w Pałacu na Wyspie. Przepiękne malowidła, dekoracje ornamentalne, sztukaterie oraz bogactwo wyposażenia i niepowtarzalna akustyka są dodatkowymi atutami tych wyjątkowych wydarzeń. W Sali Salomona zobaczyć można m.in. cztery okrągłe płótna Marcella Bacciarellego, tak zwane tonda, z wyobrażeniami cnót: Roztropności, Sprawiedliwości, Łaskawości i Odwagi.

Koncert inauguracyjny zagra Szymon Nehring, wybitny polski pianista młodego pokolenia, zwycięzca wielu konkursów pianistycznych. Jako pierwszy Polak zdobył I nagrodę oraz szereg nagród dodatkowych, w tym za najlepsze wykonanie utworu Fryderyk Chopina w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie, jednym z najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. Był także finalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, na którym otrzymał wyróżnienie, nagrodę publiczności oraz szereg nagród dodatkowych.

Koncerty chopinowskie w internecie odbywają się w każdą niedzielę o godz. 12:00. Transmisja jest dostępna na https://www.facebook.com/koncertychopinowskie, a także na Youtube i stronach internetowych http://koncerty-chopinowskie.pl i http://estrada.com.pl.

W kolejnych odsłonach cyklu wystąpią znani warszawscy pianiści, m.in. Szymon Nehring, Karolina Nadolska, Rafał Łuszczewski, Tomasz Ritter, Adam Kałduński, Adam Goździewski oraz Julia Łozowska i Paweł Kowalski.
Plenerowe recitale muzyki Chopina zorganizowano po raz pierwszy w 1959 r., po zrekonstruowaniu pomnika kompozytora. Z biegiem czasu wielokrotnie zmieniały swoją formułę. W tym roku, po raz pierwszy w historii pianiści nie zagrają pod pomnikiem Chopina, lecz wystąpią dla słuchaczy online, zagoszczą na ekranach komputerów i telefonów w naszych domach. Występy muzyków zarejestrowane zostaną w wyjątkowej przestrzeni Starej Oranżerii, klasycystycznej pomarańczarni wzniesionej w latach 1786-1788 według projektu Dominika Merliniego w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Wszystkie koncerty dostępne będą bezpłatnie.
Cykl koncertowy finansowany jest ze środków Miasta st. Warszawy.

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz