Czyste piękno [„All” Yanna Tiersena w ARTE TV]


All” to najnowszy utwór Yanna Tiersena, francuskiego kompozytora, wokalisty i zarazem multiinstrumentalisty, znanego z muzyki do takich filmów, jak „Amelia”, „Goodbye, Lenin!” czy „Wyśnione życie aniołów”.

Artysta od ponad piętnastu lat mieszka na zachodnim wybrzeżu Bretanii i to właśnie tam skomponował swój utwór. W katalogu telewizji ARTE możemy znaleźć zapis niezwykłego koncertu, który odbył się na Wyspie Mgieł – Ile d’Ouessant; całość wyreżyserował Christian Beuchet. Realizacja została sfilmowana poetycko, dbałość o grę świateł i cieni zaowocowała efektem wprost olśniewającym. Dzięki temu koncert Yanna Tiersena jest niczym kojąca podróż, rozświetlająca półmrok życiowych rozczarowań i goryczy. Subtelne wokale, bajkowe brzmienia dzwonów, klawesynu, czelesty i najróżniejszych perkusjonaliów, liryczny fortepian, przenoszące do nieznanego czasu skrzypce… I do tego malownicze pejzaże Bretanii przeplatane ujęciami grających muzyków (Yann Tiersen, Emilie Tiersen, Jens L. Thomsen, Ólavur Jákupsson) i okraszone filozoficznym komentarzem na podstawie „Almanach d’un comté des sables” Aldo Leopolda – prawdę mówiąc, nie do końca tu potrzebnym, niemniej dającym do myślenia, bo poruszającym trudny temat relacji człowieka ze światem przyrody oraz naszego niejednoznacznego przeznaczenia. „Być może to kryje się w myśli Thoreau. Zbawienie świata wiedzie przez dzikość. Być może to właśnie ukryty sens wycia wilka, dobrze znany górom, ale rzadko wyławiany przez człowieka. (…) Istnieje świat, w którym wyrzeczenie cechuje tchórzy. Ale istnieje też świat, w którym wyrzeczenie cechuje mędrców. Tu, gdzie jesteśmy dziś, wciąż mamy wybór: wyrzec się, czy się nie wyrzec”.

ZOBACZ:

https://www.arte.tv/pl/videos/087074-002-A/yann-tiersen-koncert-na-wyspie/

 

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas – zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą – wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz