Dziedziniec Kultury: muzyczne dialogi mistrzów i uczniów

Dziedziniec Kultury: muzyczne dialogi mistrzów i uczniów

Marcin Masecki, Leszek Możdżer, Wojtek Mazolewski Trio, Mitch&Mitch, Mery Spolsky, Paweł Janas, Lombard, Hania Rani & Dobrawa Czocher, Czermeszyna, Radical Polish Ansmabl i Navi to gwiazdy piątkowych letnich spotkań z kulturą na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Seria bezpłatnych i otwartych dla publiczności koncertów i warsztatów Narodowego Centrum Kultury ruszyła 10 lipca.

– „Dziedziniec Kultury”wymyślony i realizowany przez NCK od 2018 r. – odbędzie się już po raz trzeci. To nasze pierwsze cykliczne muzyczne wydarzenia z udziałem publiczności po czteromiesięcznej przerwie spowodowanej epidemią. Bardzo się cieszymy, że odbędą się już realnie, a nie wirtualnie – komentuje prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury – W tym roku hasłem przewodnim wakacyjnego cyklu są dialogi muzyków z ich mistrzami. Zaproszeni do udziału artyści są twórcami o ugruntowanej renomie, reprezentującymi różne style muzyczne. Koncerty Dziedzińca Kultury, które będą odbywały się w piątkowe wieczory lipca i sierpnia, to muzyczne spotkania z ich artystycznymi autorytetami, ale też uczniami. Na wybranych przez siebie przykładach artyści pokażą nam historię relacji ze swoimi mistrzami – od poznania, przez zachwyt, aż po czerpanie inspiracji z ich dorobku – dodaje prof. Rafał Wiśniewski.

Cykl muzycznych spotkań NCK rozpoczął się 10 lipca koncertem Marcina Maseckiego i Pawła Janasa, którzy zaprezentowali swoje muzyczne dialogi z mistrzami muzyki klasycznie jazzującej. 17 lipca wysłuchamy koncertu Leszka Możdżera, interpretującego Chopina, Prokofiewa, Bacha oraz wykonującego własne premierowe kompozycje. Tydzień później, 24 lipca, zobaczymy na scenie Wojtka Mazolewskiego, który wraz z towarzyszącymi mu muzykami, opowie o swojej muzycznej fascynacji Krzysztofem Komedą, mistrzem twórców nawiązujących do yassu – mieszanki jazzu, punk rocka folku.

W kolejne piątkowe wieczory na scenie Dziedzińca Kultury spotkamy się także z zespołem Lombard, Hanią Rani & Dobrawą Czocher, Radical Polish Ansambl, Mitch&Mitch oraz Mery Spolsky, którzy kolejno będą odwoływać się do mistrzów rocka, klasyki, folku, muzyki alternatywnej i elektronicznej.

Koncerty uzupełnią działania edukacyjne. Cztery z ośmiu koncertów (17 lipca, 7, 14 i 28 sierpnia) poprzedzą warsztaty, których celem jest ukazanie uczestnikom spektrum możliwości, jakie daje kultura w budowaniu relacji wspólnotowych. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli np. wykonać wielkoformatowy kolaż plastyczny, przygotować zbiorową kompozycję rytmiczną (wokalno-ruchową) oraz podkład rytmiczny
z wykorzystaniem techniki „body percussion”. Warsztaty startują o godz. 17.00.

Ważnym elementem tegorocznej edycji będzie specjalnie przygotowana oprawa wizualna towarzysząca koncertom a odnosząca się tematycznie do wykonywanej muzyki.

Wszystkie wydarzenia odbywają się z najwyższą troską o zdrowie uczestników, z poszanowaniem wszystkich obowiązujących procedur i zasad reżimu sanitarnego.

Dziedziniec Kultury jest otwarty dla publiczności i bezpłatny (liczba miejsc ograniczona ze względu na obowiązujące przepisy bezpieczeństwa). Miejsca można rezerwować online. O wejściu na koncerty decydować będzie kolejność zgłoszeń.

PROGRAM

 1. 10.07 – mistrzowie muzyki klasycznie jazzującej
  Koncert, 10.07, godz. 20.00
  Marcin Masecki gra Theloniousa Monka

Thelonious Monk (1917 – 1982) był jedną z najważniejszych i najciekawszych postaci w historii jazzu. Jego nowatorskie podejście do harmonii muzycznej w latach 40-tych stało się fundamentem nowoczesnego jazzu. W drugiej połowie XX wieku, trudno znaleźć muzyka, który nie byłby pod jego znacznym wpływem. Jego kompozycje należą do najczęściej nagrywanych standardów jazzowych. Był również jednym
z pierwszych jazzmanów, który świadomie używał w swojej twórczości brzydoty, przekuwając ją w ujmujące piękno. Ten aspekt twórczości Monka szczególnie silnie wpłynął na Marcina Maseckiego jeszcze w szkole muzycznej. Koncert będzie hołdem złożonym przez ucznia jednemu z jego najważniejszych nauczycieli.

Paweł Janas –„Buttonhacker”

Muzyka kreowana przez wirtuozów łączących możliwości instrumentu z looperem, tworzącym pętle czasowe wybranych fragmentów, cieszy się dużym uznaniem.  Wszechstronne walory brzmieniowe akordeonu akustycznego są świetną bazą do pracy z looperem.  Gdy dodamy do tego możliwości vocodera, zmieniającego brzmienie elektronicznie, ale przede wszystkim kunszt i wyobraźnię Pawła Janasa, możemy być pewni mocnych efektów. Wyrafinowana jazzująca lekkość, witalność, komunikatywność bliska muzyce filmowej, w połączeniu ze złożonością konstrukcji tej muzyki – komponowanej, ale też w dużym stopniu improwizowanej – sprawia, że chciałoby się opatrzyć ją lubianą ostatnio metką twórczości crossoverowej (krzyżującej gatunki).

 1. 17.07 – mistrzowie jazzu
  Warsztaty 17.07, godz. 17.00: mistrzowie kompozycji

Wykonanie wielkoformatowego kolażu plastycznego, którego motywem przewodnim będą ikony polskiej pop kultury lat 60-tych.
1,5-godzinne warsztaty dla uczestników w wieku mieszanym, 30 – 40 osób. Prowadząca: Paulina Pankiewicz.
Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z techniką kolażu oraz formami jej zastosowania, uwrażliwienie na kompozycję i pracę grupową. Przygotowane prace w efekcie końcowym zostaną zestawione przez prowadzącego w jeden wielkoformatowy kolaż.

Koncert, 17.07, godz. 20.00
Leszek Możdżer
w dialogu z muzyką klasyczną

Wybitny pianista i kompozytor, dokonał w polskim jazzie mentalnej i stylistycznej rewolucji, jaka nie stała się wcześniej udziałem żadnego innego jazzmana. Trudne jazzowe frazy, skomplikowane improwizacje, melodykę standardów i subtelność kompozycji ubrał w ramy specyficznego jazzu, który – nie siląc się na wylewność wobec słuchaczy, komercję i przebojowość – stał się tętniącym ekspresją „jazzem Leszka Możdżera”.

 1. 24.07 – mistrzowie yassu|
  Koncert: 24.07, godz.: 20.00
  Wojtek Mazolewski Trio – projekt „Komeda”

Wojtek Mazolewski to fenomen rodzimego rynku muzycznego. Wybuchowe koncerty to znak firmowy muzyki Mazolewskiego. Brzmienie formacji Wojtka nawiązuje do mistrzów jazzu i łączy się z elektroniką
i współczesnymi inspiracjami. Mieszają się echa muzyki Milesa Davisa, Erika Dolphy’ego, Led Zeppelin, Red Hot Chili Peppers, Nirvany i Aplex Twina. Teraz dochodzi do tego magia twórczości Krzysztofa Komedy!

 1. 31.07 – mistrzowie rocka
  Lombard – elektro-akustycznie

Zespół wylansował wiele przebojów. Największe z nich to legendarne już „Przeżyj to sam”
i dobrze znana „Szklana pogoda” oraz najnowsze „Deja’vu – to już było” czy „Musical”. Lombard
w latach ’80 współpracował z zewnętrznymi tekściarzami: Jackiem Skubikowskim, Markiem Dutkiewiczem, Andrzejem Sobczakiem. Dziś teksty dla zespołu Lombard pisze wokalistka Marta Cugier. Lombard zagrał kilka tysięcy koncertów w Polsce i dla Polaków na całym świecie, gromadząc na nich rzesze fanów. Koncerty grupy przyciągają miłośników rocka wszystkich pokoleń.

Navi – pop rockowo

Zespół Navi powstał w roku 2010. Przebój „Siedem żyć“ najpełniej ilustruje muzyczne style, do których odwołuje się formacja. Jest to szeroko pojęta muzyka pop-rockowa z elementami jazzu, bluesa i funky. Cechą charakterystyczną kompozycji zespołu są melodyjne utwory z rozbudowaną harmonią w tle oraz bogatą i różnorodną oprawą gitarową.

 1. 07.08 – mistrzynie klasyki
  Warsztaty: 07.08, godz. 17.00 – wykonanie zbiorowej kompozycji rytmicznej – mistrzowie rytmu

1,5 godzinne warsztaty dla uczestników w wieku mieszanym, 30 – 40 osób.
Prowadząca: Weronika Szczepańczyk.
Warsztaty w oparciu o ćwiczenia rytmiczno-głosowe zaczerpnięte z kultury wschodu będą punktem wyjścia dla uczestników w przygotowaniu zbiorowej choreografii do skomponowanego specjalnie na tę okazję przez prowadzącą utworu.

Koncert: 07.08, godz. 20.00
Hania Rani&Dobrawa Czocher – „Biała Flaga”

Właśnie dwa lata temu, w okolicach kończącego się sierpnia, podjęłyśmy się zadania przedstawienia naszego, klasycznego podejścia do muzyki Grzegorza Ciechowskiego, artysty, którego przedstawiać chyba nie trzeba. Wybitnego muzyka, kompozytora, twórcy tekstów, lidera zespołu Republika, tworzącego również jako Obywatel G.C. czy Grzegorz z Ciechowa. Wyzwanie zostało zrealizowane i tak oto zaowocowało aranżacjami ośmiu utworów Grzegorza Ciechowskiego, autorstwa muzyków wykształconych klasycznie, ludzi młodych, którym muzykę Ciechowskiego podsuwali rodzice. Aranżacji na wiolonczelę i fortepian podjęłam się ja (Hania), Dobrawa natomiast wspaniale myśl moją potrafiła odtworzyć oraz nadać jej własne emocje i uczucia. I tak, przez przypadek Ciechowski, uwielbiany już wcześniej, stał się nam jeszcze bliższy
a relacja z niemal osobista…

 1. 14.08 – mistrzowie folku
  Warsztaty: 14.08, godz. 17.00 – warsztaty tradycyjnych pieśni podlaskich w gwarze

1,5-godzinne warsztaty dla uczestników w wieku mieszanym, 30 – 40 osób; prowadzone przez Barbarę Samosiuk (Czeremszyna).
W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się dwóch pieśni podlaskich, w gwarze, śpiewanych w dwugłosie. Będą to pieśni powszechne, opowiadające o dawnym wiejskim życiu, śpiewane bez szczególnej okazji.

Koncert: 14.08, godz. 20.00
Czeremszyna – „Pieśni nie tylko święte”

To aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów  muzyki folk
w Polsce. Został założony w 1993 r. z inicjatywy Barbary Kuzub-Samosiuk, w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu, przy granicy z Białorusią. Powstanie i historia zespołu jest pozytywnym przykładem na to, jak sukcesywną i wytrwałą pracą można osiągnąć taki poziom artystyczny i wykonawczy, który aktualnie predestynuje grupę do występowania na najlepszych scenach festiwalowych muzyki folk/World Music na świecie. Od początku powstania zespół Czeremszyna jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków, tj. z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia – pogranicza polsko- białorusko-ukraińskiego. Te muzyczne pozostałości po wielonarodowym tyglu kulturowym Kresów Rzeczy- pospolitej zostały przez zespół dostosowane do współczesnych kanonów wykonawczych, a następnie przekształcone w rozbudowane i tryskające autentyczną energią utwory.

Radical Polish Ansambl „Radical Polish Ansambl”

Nikt tak jeszcze w Polsce nie grał. […] płyt takich jak ta – pokazujących, że muzyka wiejska jest nie tylko inspirująca, ale też może poruszać równie mocno, co Brahms czy Beethoven, dlatego że to muzyka wbrew pozorom żywa, mogąca być inspiracją dla rzeczy wielkich – nigdy nie będzie za dużo.

Michał Wieczorek, Gazeta Magnetofonowa

To jedna z najciekawszych płyt roku. Zachwyciła mnie zderzeniem tradycji z muzyką awangardową oraz wspaniałą historią.

Jarosław Szubrycht, Program 2 Polskiego Radia

 1. 21.08 – mistrzowie alternatywy
  Koncert: 21.08, godz. 20.00
  Mitch&Mitch – „7 osobowy duet”

Fenomen Mitch & Mitch próbowano opisać wielokrotnie, a przez większość z tych prób przewijały się następujące hasła: Tom Jobim, wąsy, black metal/afrobeat, kowery, country & eastern, kurczak, Zelig Rabitchnyak, barber, 5-osobowy duet, 9-osobowy duet, Half-Mitch Half-Ape, Half-Ape Half-Mitch, Republika Ziemniaczana, newjazz, Vibr-O-Matic (TM) oraz mnóstwo innych. Pięknie byłoby to trochę ogarnąć i posprzątać, ale po dziesięciu latach bycia Miczami czujemy się, delikatnie mówiąc, zagubieni. Chociaż w sumie, może to nie jest aż tak bezsensowne jak wygląda na pierwszy rzut oka?

VIII. 28.08 – mistrzowie elektro
Warsztaty: 28.08, godz. 17.00 – mistrzowie beatu wykonanie zbiorowe podkładu rytmicznego
z wykorzystaniem techniki „body percussion” do wybranego utworu Mery Spolsky, który jednocześnie będzie stanowił intro do jej koncertu.

1,5-godzinne warsztaty dla uczestników w wieku mieszanym, 30 – 40 osób, prowadzone przez Weronikę Szczepańczyk.
Warsztaty w oparciu o ćwiczenia rytmiczno-choreograficzne mają na celu ukazanie spektrum możliwości ludzkiego ciała jako pełnoprawnego instrumentu muzycznego.

Koncert: 28.08, godz. 20.00
Mery Spolsky – „Dekalog Spolsky”

Obok Mery Spolsky i jej twórczości trudno przejść obojętnie. Sama pisze teksty, zamienia je
w piosenki i prowokuje… głównie do myślenia. Jej słowa są szczere i odważne, ubrane w mocne elektro-techno bity i piosenkowe melodie. Na swoim koncie ma już dwa albumy „Miło Było Pana Poznać” i „Dekalog Spolsky”, trzy nominacje do Fryderyków, kilka wyprzedanych tras koncertowych, miliony odtworzeń na YouTube i serwisach streamingowych. Słynie z bardzo energetycznych koncertów i zwariowanych stylizacji. Towarzyszą jej „krzyż spolsky”, który niesie pomoc zagubionym sercom, czarno-białe paski i oczywiście najwierniejsi fani, czyli – Ludzie Spolsky.

{info. pras}

 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz