Lekcje kina z Paulem Thomasem Andersonem w ARTE TV


fot. mat. pras.

Paul Thomas Anderson to amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Przy „Niciach widma” pracował z Danielem Day-Lewisem (m.in. Ostatni Mohikanin”), który tym filmem zakończył swoją karierę.

O tej współpracy oraz o kulisach powstawania filmu i swoich inspiracjach (m.in. twórczością Alfreda Hitchcocka) Anderson opowiedział po pokazie kinowym w Cinémathèque Française w Paryżu, co zostało uwiecznione w postaci audiowizualnego nagrania, które odnajdziemy na stronach TV ARTE pod hasłem „Lekcje kina”. Rozmowa nie tylko pozwala dostrzec myśl twórczą artysty, lecz także daje szansę poobcowania z nim jako z pełnym poczucia humoru i autoironii człowiekiem, który potrafi z dystansem opowiedzieć o swojej pracy. Wyłania się obraz twórcy bezkompromisowego, który jednakże umie docenić i dać wolność rzetelnym współpracownikom oraz czujnie zwraca uwagę na każdy detal, bardzo świadomie podejmując decyzje w zakresie zarówno doboru i sposobu prowadzenia aktorów, jak i muzyki. W ten sposób opowiedziana z kobiecej perspektywy opowieść o miłości młodej dziewczyny (Vicky Krieps) i starszego od niej, skostniałego krawca (wspomniany Daniel Day-Lewis), nasuwająca naturalne skojarzenia z historią Pigmaliona, nabiera dla nas nowego wymiaru, a przede wszystkim staje się pretekstem do omówienia o filmowym warsztacie. Jedno, co może budzi w tym materiale pewne zastrzeżenia, to momentami nieco zbyt oczywiste pytania prowadzącego rozmowę Frédérica Bonnauda. Ale tak czy inaczej warto „Lekcji kina” wysłuchać i poczuć się jak jeden z uczestników paryskiego spotkania „Master Class”. Niewątpliwie dyskusja zachęca do obejrzenia „Nici widma” Paula Thomasa Andersona – wyjątkowego filmu stawiającego pytania o granice miłości kobiety do apodyktycznego artysty.

 

Trailer filmu „Nici widma”:

ZOBACZ:

https://www.arte.tv/pl/videos/073343-011-A/lekcja-kina-paula-thomasa-andersona/

{MB}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas – zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą – wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz