Nie żyje Ennio Morricone | Prostoomuzyce


fot. Sven-Sebastian Sajak, wikimedia

Zmarł Ennio Morricone, włoski kompozytor, autor muzyki do ponad 500 filmów, zdobywca dwóch Oskarów, w tym w 2007 roku za całoksztalt twórczości. Artysta miał 91 lat.

Suita z muzyki do filmu „Misja”

„Wszystkie dźwięki mogą służyć do przekazania emocji – to muzyka zbudowana z dźwięków rzeczywistości” – mawiał kompozytor. Wykorzystywał więc w swoich utworach m. in. gwizdanie trzaskanie bata, dzwony kościelne i wycie kojotów, choć lubił tez faworyzować w swoich utworach jeden instrument (np. trąbkę w filmie „Dobry, Zły i Brzydki” czy obój w muzyce do filmu „Misja”).

Zasłynął jako autor charakterystycznej muzyki do spaghetti-westernów Sergio Leone. Współpracował z największymi reżyserami swoich czasów, m. in z Bernardo Bertoluccim, Pedro Almodovarem i Franco Zeffirellim. Ścieżka dźwiękowa do filmu „Nienawistna ósemka” Quentino Tarantina przyniosła mu kolejnego Oskara. Sam najbardziej był zadowolony ze swojej muzyki do filmu „Dawno temu w Ameryce” w reżyserii Sergio Leone.

Suita z muzyki do filmu „Dawno temu w Ameryce”

{red}

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas – zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą – wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz