Nie żyje Ennio Morricone | Prostoomuzyce
6 lipca 2020
61. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich zostanie przedłużony
9 lipca 2020

Trwa 24. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” w Toruniu

W dniach 26.06. – 05.09.2020 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna organizuje 24. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” – Toruń / Kujawsko- Pomorskie 2020, którego ideą jest prezentowanie muzyki zarówno w zabytkowych, jak i nowoczesnych wnętrzach toruńskiej architektury. Projekt składa się z 16 różnorodnych wydarzeń: koncertów, recitali, projekcji filmu z muzyką na żywo oraz wystawy zdjęć.

W ramach festiwalu odbędą się koncerty łączące muzykę symfoniczną z rozrywkową m.in. Raz, Dwa, Trzy symfonicznie, Beethoven Electric 2D, koncerty upamiętniające ważne wydarzenia takie jak 100. Rocznica urodzin Papieża, 100. Rocznica Cudu Nad Wisłą, Święto Wojska Polskiego oraz 100. Rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski. Podczas koncertów z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wybrzmią popularne dzieła m.in. E. Griega, G. Bizeta, G. Rossiniego i G. Verdiego. Recitale skrzypcowe będą z kolei niezwykłą okazją do zapoznania się z wirtuozerią laureatów 5. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. K. Lipińskiego: Eliasa Davida Moncado oraz Roberta Łaguniaka. Finał festiwalu uświetnią dzieła operowe w wykonaniu wybitnych litewskich solistów oraz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Dainiusa Pavilionisa.

Każda edycja tego wydarzenia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Torunia oraz turystów. W 23. odsłonie tego festiwalu uczestniczyło prawie 9 tysięcy osób.

PROGRAM:

VI 11 lipca, godz: 10:00 – Organy Katedry śś. Janów w Toruniu na tle Województwa Kujawsko – Pomorskiego
Miejsce: Kościół śś. Janów

Wystąpi:

Dawid Wesołowski – organy

W programie m.in. utwory z Tabulatury Jana z Lublina, Tabulatury toruńskiej, J.S.Bacha, M. Surzyńskiego,
G. Roguskiego

IV 11 lipca, godz.: 18:00 – Muzyczna opowieść sprzed lat
Miejsce: Ratusz Staromiejski – Sala Mieszczańska / bilety: 15 zł

Wystąpią:

Łukasz Długosz – flet
Agata Długosz – flet
Marek Toporowski – klawesyn

W programie:

I. Kisiel – Once Upon the Sea… na 2 flety i klawesyn (PRAPREMIERA)
G.Ph. Telemann – Trio sonata A-dur na 2 flety i klawesyn
K. Baculewski – Trio na 2 flety i klawesyn
G. Pstrokońska-Nawratil – L sonata na 2 flety i klawesyn
A. Vivaldi – Sonata g-moll na 2 flety i klawesyn

V 11.07 – 02.08. – Wystawa fotografii z 5. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. K. Lipińskiego
Miejsce: Dziedziniec Ratusza Staromiejskiego

Łukasz Ułanowski – fotograf

VII 17 lipca, godz: 19:00 – Nordycka ballada Griega i perły Bizeta
Miejsce: Sala Koncertowa CKK Jordanki / bilety: 25 zł

Wystąpią:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis – dyrygent
Wojciech Pławner – asystent dyrygenta

W programie:

E. Grieg – I suita Peer Gynt op. 46
E. Grieg – II suita Peer Gynt op. 55
G. Bizet – I i II suita z opery Carmen

VIII 24 lipca, godz.: 19:00 –Tanecznym krokiem przez cztery pory roku
Miejsce: Sala koncertowa CKK Jordanki / bilety: 25 zł

Wystąpią:

Monika Skruszewicz – skrzypce
Rafał Kleszcz – klarnet
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Wojciech Pławner – dyrygent

W programie:

A. Vivaldi – Cztery pory roku
W. A. Mozart – Koncert na klarnet i orkiestrę A-dur KV 622
W. Kilar – Walc z filmu Ziemia obiecana
W. Kilar – Walc z filmu Trędowata

IX 25.lipca, godz.: 18:00 – Wieczór z muzyką rozrywkową
Miejsce: Dwór Artusa / bilety: 20 zł

Wystąpią:

Rafał „Zwierzak” Zieliński – gitara, wokal
Joanna Czajkowska – wokal
Andrzej Wyrwicki – gitara basowa
Paweł Witulski – perkusja
Wojciech Sarba – fortepian
Piotr Pokutycki – gitara

W programie m.in:

Republika- Tu jestem w niebie
Seweryn Krajewski – Uciekaj moje serce
Dżem – Sen o Victorii
Skawalker – Gdyby ktoś
De Mono – Kochać inaczej
Seweryn Krajewski – Remedium
Piotr Szczepanik – Kochać

X 1 sierpnia, godz.: 18:30 – Recital skrzypcowy z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego
Miejsce: Sala Kameralna CKK Jordanki / bilety: 15 zł

Wystąpią:

Robert Łaguniak – skrzypce (Laureat II nagrody 5. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. K. Lipińskiego)

Marcin Sikorski – fortepian

W programie:

C. Franck – Sonata skrzypcowa A-dur
S. Prokofiev – Sonata skrzypcowa nr 1 f-moll op. 80
K. Szymanowski – Mity – Źródło Aretuzy
H. Wieniawski – Polonez D- dur op. 4

Koncert jest nagrodą publiczności przyznaną podczas 5. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego.

XI 2 sierpnia, godz.: 18:00 – Zwycięskie skrzypce
Miejsce: Sala kameralna CKK Jordanki / bilety: 15 zł

Wystąpią:

Elias David Moncado – skrzypce (Laureat I nagrody 5. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. K. Lipińskiego)
Bartłomiej Wezner – fortepian

W programie:

W. A. Mozart – Sonata na skrzypce i fortepian B-dur KV 454
H.W. Ernst – Wariacje na temat pieśni Ostatnia róża lata
L. van Beethoven – V Sonata na skrzypce i fortepian op. 24 Wiosenna
C. Saint-Saëns – Introdukcja i Rondo Capriccioso op. 28

Koncert jest nagrodą pozaregulaminową przyznaną podczas 5. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego przez Przewodniczącego Rady Miasta Torunia.

XII 8 sierpnia, godz. 16:00 – Projekcja filmu z muzyką na żywo
Miejsce: Kino Centrum / Wstęp wolny, obowiązują wejściówki

Wystąpi:

Marcin Pukaluk – muzyka na żywo

Film – Cud nad Wisłą z 1921 r.

XIII 15 sierpnia, godz.: 18:00 – Polska muzyka filmowa
Koncert z okazji 100. rocznicy Cudu Nad Wisłą, Święta Wojska Polskiego oraz 100. Rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski
Miejsce: Sala Koncertowa CKK Jordanki / bilety: 30 zł

Wystąpią:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Krzysztof Herdzin – dyrygent

W programie:

Suita polskiej muzyki filmowej m.in.: Pianista, Pan Tadeusz, Faraon, Ogniem i mieczem, Chłopi, Noce i dnie, Bandyta.
Suita tematów filmowych Jerzego Dudusia Matuszkiewicza, m.in.: Janosik, Alternatywy 4, Stawka większa niż życie, Czterdziestolatek, Jak rozpętałem drugą wojnę światową.

XIV 22 sierpnia, godz.: 18:00 – Uwertury i makarony
Miejsce: Sala Koncertowa CKK Jordanki / bilety: 25 zł

Wystąpią:

Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Wojciech Pławner – asystent dyrygenta
Adam Banaszak – dyrygent

W programie:

F. von Suppe – Uwertura do opery Lekka kawaleria
G. Rossini – Uwertura do opery Semiramida
G. Rossini – Uwertura do opery Kopciuszek
G. Rossini – Uwertura do opery Sroka złodziejka
G. Rossini – Uwertura do opery Cyrulik sewilski
G. Verdi – Wstęp do III aktu opery Traviata
G. Verdi – Uwertura do opery Nabucco

XV 29 sierpnia, godz.: 18:00 – BEETHOVEN ELECTRIC 2D
Miejsce: Sala Koncertowa CKK Jordanki / bilety: 40 zł

Wystąpią:

Urszula Dudziak – śpiew
Adam Bałdych – skrzypce
Dominik Wania – fortepian
Maciej Żuchowski – gitara
Łukasz Adamczyk – bas
Wojtek Fedkowicz – perkusja elektroniczna, drums programming
Sylwia Lorens – śpiew
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Mikołaj Blajda – kierownictwo artystyczne

W programie:

L. van Beethoven:

V Symfonia c-moll op. 67, cz. I i II
VIII Sonata fortepianowa op.13 Patetyczna, cz. I i II
VIX Sonata fortepianowa op. 27 Księżycowa, cz. I i III
IX Symfonia d-moll op. 125, cz. IV
Bagatela a-moll Dla Elizy

XVI 05 września, godz.: 18:00 – Podróż przez świat opery – Finał festiwalu
Miejsce: Sala Koncertowa CKK Jordanki / bilety: 30 zł

Wystąpią:

Ieva Juozapaitytė (Litwa) – sopran
Vytautas Juozapaitis (Litwa) – baryton
Dainius Pavilionis (Litwa) – dyrygent
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

W programie:

W. A. Mozart – Uwertura do opery Wesele Figara
G. Rossini – Aria Figara Largo al factotum z opery Cyrulik sewilski
G. Donizetti – Aria Adiny Prendi z opery Napój miłosny
G. Verdi – Uwertura do opery Rigoletto
G. Verdi – Aria Rigoletta Cortigani vil razza dannata z opery Rigoletto
G. Verdi – Aria Violetty É strano Sempre libera opery La Traviata
G. Verdi – Duet Violetty i Germonta z opery La Traviata
M. Glinka – Uwertura do opery Rusłan i Ludmiła
G. Dvorak – Aria Rusałki Pieśń do księżyca z opery Rusałka
V. Klova – Aria Ūdrysa opery Pilėnai
B. Dvarionas – Žvaigždutė
U. Giordano – Aria Chenier z opery Andrea Chenier
P. Mascagni – Intermezzo do opery Rycerskość wieśniacza
G. Puccini – Aria Musetty Quando m‘en vo‘ soletta z opery La Boheme
R. Leoncovallo – Mattinata
G. Gershwin – Aria Summertime opery Porgy and Bess
G. Bizet – Uwertura do opery Carmen
G. Bizet – Aria Eskamilia z opery Carmen

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce

Dodaj komentarz