Stanisław Lem w Arte TV


Stanisław Lem – autor »Solaris«” to jeden z najciekawszych dokumentów, które ostatnio znalazły się wśród propozycji telewizji Arte, szczególnie z perspektywy polskiego odbiorcy.

Film wyreżyserował Borys Lankosz – reżyser, aktor i scenarzysta filmowy, członek Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Reżyserów Polskich, który w 2009 r. zadebiutował niebanalną czarną komedią „Rewers”. „Stanisław Lem – autor »Solaris«” to bardziej dokument kreacyjny niż typowy portret. Stanowi próbę uchwycenia fenomenu pisarza (którego książki przetłumaczono na 41 języków!) i zarazem myśliciela, który wykraczał intelektualnymi horyzontami poza standardy swojej epoki i kraju, w którym przyszło mu żyć. Na ekranie oglądamy archiwalne kolaże, inscenizacje, unikatowe fragmenty wywiadów. Wypowiadają się najbliżsi oraz eksperci z całego świata, jak np.: dziennikarz Tomasz Fiałkowski, tłumacz Michael Kandel, prof. Stanisław Bereś z Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Jerzy Jarzębski z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Timothy D. Snyder z Uniwersytetu w Yale. Film skupia się na sukcesie prozy Stanisława Lema oraz jego niejednoznacznych relacjach z komunistyczną władzą, postać pisarza zostaje ukazana na tle przemian historycznych zachodzących w Polsce. Reżyser stara się zachować wobec swojego bohatera pełen obiektywizm, choć wydaje się, że dokument jest za krótki, aby uchwycić w nim tajemnicę człowieka, który pisał o innych światach, samemu nie wierząc, że cokolwiek po śmierci może nas jeszcze czekać. I, co gorsza, odszedł właściwie „w pół zdania”, chwilę wcześniej dyktując swój nowy felieton przyjacielowi…

ZOBACZ:

https://www.arte.tv/pl/videos/060197-000-A/stanislaw-lem/

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas – zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą – wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz