Coś niemal mistycznego [Jubileusz Barenboima na Festiwalu w Salzburgu]
30 sierpnia 2020
Pustostany, które wciągają | Prostoomuzyce
1 września 2020

Wyobraźnia. Talent. Odwaga. Jedyny na świecie konkurs natychmiastowej kompozycji w październiku w Województwie Śląskim, w Katowicach. Ruszyły zgłoszenia!

Jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk odbędzie się w Katowicach, w Województwie Śląskim. Jak zawsze, jego program wypełnią najciekawsze filmy i najlepsza muzyka. Widzowie będą także mogli podziwiać synergię obu tych sztuk podczas jedynego na świecie konkursu, który spaja obraz i dźwięk w harmonijną całość: Transatlantyk Instant Composition Contest™.

Stworzony przez Jana A.P. Kaczmarka Międzynarodowy Festiwal Transatlantyk od pierwszej edycji konsekwentnie łączy dwa rodzaje sztuki: film i muzykę. Gośćmi Transatlantyku zawsze bywali wybitni twórcy obu dziedzin, jak choćby Krzysztof Penderecki, Yoko Ono czy Edward Norton. Tego roku Transatlantyk odwiedzi Ken Loach. Na styku filmu i muzyki plasuje się też jedyny w swoim rodzaju konkurs kompozytorski, który jest stałym – i niezwykle lubianym przez widzów – punktem festiwalowego programu.

Transatlantyk Instant Composition Contest™

To jedyny na świecie konkurs kompozycji natychmiastowej. Na jego wyjątkowość składa się kilka czynników: jest popisem wyobraźni muzycznej uczestników, pozwala zaprezentować zarówno warsztat kompozytorski, jak i umiejętności interpretacyjne, premiuje śmiałość i artystyczną odwagę pianistów, a wreszcie – daje szansę na komponowanie pod czujnym okiem samego Jana A.P. Kaczmarka, twórcy nagrodzonego Oscarem za muzykę do filmu “Marzyciel”. 

Konkurs składa się z dwóch etapów. Do pierwszego z nich przystąpić może każdy muzyk, który wypełni zgłoszenie. Zadaniem uczestników w pierwszej części jest zagranie własnej, komponowanej “tu i teraz” ilustracji muzycznej do krótkiego fragmentu filmu. Wyzwanie polega na tym, że obraz filmowy, któremu towarzyszyć ma kompozycja, pokazywany jest pianistom dopiero wtedy, kiedy siedzą już przy instrumencie. Do drugiego etapu konkursu przechodzi kilkoro wybranych przez jury uczestników. W finale, podobnie jak w pierwszym etapie, wykonują oni improwizowany i połączony z obrazem utwór fortepianowy.

Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu już się rozpoczęły i przyjmowane są za pomocą przesłanego na adres competition@transatlantyk.org formularza,  który dostępny jest online. Termin przesyłania zgłoszeń upływa do 02 października 2020 r.

Komponowanie jest zawsze łączeniem chirurgicznej precyzji z pulsującym żywiołem. Wymaga dyscypliny i brawury jednocześnie. Instant Composition Contest™ jest dla artystów przestrzenią absolutnej twórczej wolności wpisanej w ramy muzycznego rzemiosła. Laureatami wcześniejszych edycji konkursu są choćby Hania Rani czy Aleksander Dębicz, którzy widzów Festiwalu Transatlantyk zachwycili już dawno, a dziś ich kariery muzyczne kwitną mówi Jan A.P. Kaczmarek, pomysłodawca Instant Composition Contest™ oraz dyrektor i twórca Transatlantyku

Także jurorzy ICC to każdorazowo znakomite nazwiska. W minionych edycjach Instant Composition Contest™ w jury zasiadali m.in. Johann Johannsson, Marco Beltrami, Leszek Możdżer, Andy Hill, Diane Warren czy John Debney.

Co więcej, konkurs odbywa się zawsze w znakomitych salach koncertowych. Nie inaczej będzie i tego roku: uczestniczki i uczestnicy będą mogli zaprezentować się jury i widowni na scenie Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego. Doskonała akustyka i piękne wnętrze dopełnią estetycznych wrażeń. Mieszkańcy całego Województwa Śląskiego mogą się zatem spodziewać zachwytów na wielu poziomach. 

W tym roku laureat konkursu ICC otrzyma tytuł Transatlantyk Instant Composer 2020 oraz nagrodę główną w wysokości 10 000 zł. Nagroda druga wynosić będzie 7500 zł, a trzecia – 5000 zł. Wręczenie nagród odbędzie się 8 października 2020 r. podczas uroczystej Gali Zamknięcia Festiwalu.

Instant Composition Contest™ 2020 

7 października 2020 r., Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego w Katowicach
Regulamin:
https://transatlantyk.org/regulaminy/regulamin-transatlantyk-instant-composition-contest/

Formularz zgłoszeniowy: https://www.transatlantyk.org/do-pobrania/
Termin nadsyłania zgłoszeń: 2 października 2020

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce

Dodaj komentarz