Zmarła Ewa Demarczyk | Prostoomuzyce


fot. Jan Popłoński, Wikipedia

Zmarła Ewa Demarczyk, jedna z najbardziej charakterystycznych polskich piosenkarek, wykonująca utwory z nurtu poezji śpiewanej. Jest uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej. Artystka miała 79 lat.


Taki Pejzaż, muzyka: Zygmunt Konieczny, słowa: Andrzej Szmidt

Ewa Demarczyk przez lata była związana z kabaretem Piwnica pod Baranami. Tam właśnie nawiązała długotrwałą współpracę z kompozytorem Zygmuntem Koniecznym, który komponował utwory opierając się na tekstach Mirona Białoszewskiego, Bolesława Leśmiana czy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Efektem tej współpracy była m. in. wydana w 1967 r. płyta „Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego”.
 Po zakończeniu współpracy z Piwnicą pod Baranami w 1972 r., artystka kontynuowała karierę solową. W 1974 r. wydała swoją druga płytę pod tytułem „Ewa Demarczyk”. Ostatni koncert dała 8 listopada 1999 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu; po 2000 całkowicie wycofała się z życia publicznego. W 2010 roku otrzymała Fryderyka za całokształt twórczości.

{red}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas – zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą – wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz