21. Festiwal Ogrody Muzyczne

21. Festiwal Ogrody Muzyczne

21. Festiwal Ogrody Muzyczne odbędzie się od  2 do 30 lipca 2021 r. w Warszawie, w pawilonie koncertowym na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, udekorowanym kwiatami. Tegoroczny podtytuł Festiwalu to GRANDE AMORE, czyli WSZYSTKO O MIŁOŚCI.

W tych trudnych czasach chcemy, by miłość stała się tematem przewodnim Ogrodów Muzycznych – chcemy pokazać naszej publiczności, że pomimo wszystkich przeszkód, które stanęły nam na drodze, nadal możemy wspólnie obcować ze sztuką.

Jak co roku, na program Festiwalu składają się: opera, balet, filmy muzyczne i koncerty live. W ramach Festiwalu odbędą się retransmisje najnowszych produkcji operowych i baletowych – między innymi z Metropolitan Opera (Carmen, Cyganeria), Teatru Bolszoj (Coppélia), Royal Opera House (Manon Lescaut, Giselle), Sadler’s Wells Theatre w Londynie (Romeo i Julia, Jezioro Łabędzie, Kopciuszek), Teatro San Carlo (Poławiacze pereł), Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie (Halka) czy Festiwalu w Bregencji (Carmen i Rigoletto). Ciekawie zapowiada się także balet konny z Mozartwoche w Salzburgu. W wykonaniu tego niezwykłego zespołu zobaczymy Requiem W. A. Mozarta – widowisko o „wyjątkowej sile przyciągania” (Schwäbische Zeitung), nazwane „requiem dla wszystkich zmysłów” (Kronenzeitung). 

Pokażemy także filmowe zapisy koncertów największych śpiewaków operowych  (L. Pavarotti, J. Kaufmann) oraz filmy dokumentalne o postaciach czy zespołach, które zmieniły muzyczny świat (Frank Sinatra, ABBA, Ella Fitzgerald). W programie znalazły się także koncerty, które zaprezentujemy na dużym ekranie (Hauser in Zagrzeb, Hollywood in Vienna, Koncert w Paryżu, David Garett Unlimited, koncert Duety miłosne Sonya Yoncheva & Vittorio Grigolo czy Gala nocy letniej z Festiwalu Grafenegg w Dolnej Austrii).

W tym roku powtórzymy słynną inscenizację „Jeziora Łabędziego” w choreografii Matthew Bourne’a, nagrodzoną przez publiczność Ogrodów Muzycznych w 2020 roku Diamentową Konewką (plebiscyt na najlepszą projekcję dwudziestolecia Festiwalu) oraz Rigoletto z Festiwalu w Bregencji – laureata Złotej Konewki 2020.

Festiwal Ogrody Muzyczne to także koncerty na żywo. Podczas inauguracji Festiwalu, 2 lipca 2021 roku, usłyszymy koncert zatytułowany W promieniach miłości w wykonaniu akordeonisty młodego pokolenia – Bartosza Głowackiego z zespołem. W programie utwory m.in. Piazzolli, Monteverdiego, Vivaldiego czy de Falli. Drugi z zaplanowanych koncertów odbędzie się 28 lipca 2021 roku, na zamknięcie Festiwalu. Premierowo usłyszymy Aleksandra Dębicza i Cracow Golden Quintet. Gwoździem programu będzie opracowana przez  pianistę Błękitna rapsodia George’a Gershwina na fortepian i klasyczny kwintet dęty. Program uzupełnią: Kwintet dęty Wojciecha Kilara, nowa kompozycja Dębicza na fortepian i kwintet oraz improwizacja na miłosne tematy filmowe.

Tegoroczny Festiwal jest też wyjątkowy z innego względu – będzie to pierwszy Festiwal bez Pana Ryszarda Kubiaka. Zdążył on jeszcze zarysować program tegorocznych Ogrodów –  większość pozycji, które zaprezentujemy została wybrana właśnie przez niego. Ryszard Kubiak wymyślił także motto tegorocznego festiwalu: Grande amore, czyli wszystko o miłości. 26 lipca 2021 roku zapraszamy Państwa na Wieczór wspomnień poświęcony tej wybitnej postaci polskiej kultury (Ryszard Kubiak zmarł w grudniu 2020 r.).

 

Program Festiwalu: www.ogrodymuzyczne.pl

 

Organizator: Fundacja Ogrody Muzyczne
Współorganizacja: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum
Festiwal Ogrody muzyczne jest finansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Partner Główny: Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego – Zygmunt Zaleski Stitching
Partnerzy: No Limit, ebilet
Patroni medialni: TVP Kultura, Presto, Pokolenia, Świat Elit, Warszawska Kulturalna oraz radio RDC.

 

O Organizatorze:
Fundacja „Ogrody Muzyczne” powstała w 2002 roku. Założyli ją Ryszard Kubiak  – pomysłodawca Festiwalu Ogrody Muzyczne i jego dyrektor generalny do 2020 r. oraz  Zygmunt Krauze kompozytor i pianista.
Fundacja jest inicjatorem i uczestniczy w realizacji innych ważnych wydarzeń muzycznych w Polsce i na świecie. Są to: Festiwal La Folle Journée/Szalone Dni Muzyki (od 2010 r.), Festiwal Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich (od 2013 r.) oraz Kursy Kompozytorskie SYNTHETIS w Radziejowicach (od 2013 roku).
Fundacja współpracuje z najważniejszymi polskimi instytucjami kultury oraz z wieloma organizacjami zagranicznymi, m.in. dystrybutorami programów muzycznych; należy również do IMZ (International Music + Media Centre) – światowej organizacji skupiającej producentów i dystrybutorów programów muzycznych, baletowych i teatralnych.
Odrębnym nurtem działalności fundacji są Dziecięce Ogrody Muzyczne, których celem jest pobudzenie artystycznego potencjału u najmłodszych i edukacja przez sztukę. Program ten, pod auspicjami m. st. Warszawy jest realizowany w trakcie festiwalu oraz w okresie ferii szkolnych.

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz