Bory Tucholskie poetycko

Bory Tucholskie poetycko

Zdarza się, że sztuka może stać się narzędziem wspierającym różne wartościowe inicjatywy. Może się także stać przyjaciółką przyrody. Dlatego działalność Fundacji czAR(T) Krzywogońca zasługuje na szczególną uwagę – nie tylko promuje poezję i kulturę w ogóle, ale także miłość do natury i piękne, zalesione Bory Tucholskie.

 

I tak 26-go czerwca odbył się w tamtejszych okolicach Festyn Leśnej Pszczoły połączony ze Świętojańskim Poezjowaniem nad jeziorem, a w ramach niego szereg atrakcji: IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Złotą Pszczołę”, III Konkurs Jednego Wiersza „Woda i ogień” oraz I konkurs „Na Najładniejszy Wianek”. Rywalizację konkursową uświetnił ponadto bluesowy koncert charyzmatycznego muzyka Sosnowskiego w Amfiteatrze w Krzywogońcu – zagrany z odpowiednim tempem i energią. Nie zabrakło też lokalnych przysmaków, klimatycznego ogniska pod lasem, dyskusji na temat różnego podejścia do ochrony przyrody i arcyciekawych prelekcji o charakterze edukacyjnym – „Pejzaże natury Julii Hartwig. O wierszach amerykańskich” dr hab. Beaty Morzyńskiej-Wrzosek z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego”, „Ogrody Jarosława Iwaszkiewicza” prowadzącej Salon Artystyczny w Krakowie Beaty Anny Symołon oraz pokaz filmowy znanego z kanału YouTube „Marcin z Lasu” Marcina Kostrzyńskiego (zarazem autora fantastycznej serii opowiadań „Gawędy o wilkach i innych zwierzętach” i kilku innych publikacji). W słoneczne czerwcowe popołudnie (które szybko przemieniło się w nastrojowy wieczór) ogłoszono też laureatów. W Konkursie „Na Najładniejszy Wianek” wygrała Patrycja Resel, a wyróżnienie dostała Gabriela Janiak, w Konkursie Jednego Wiersza zwyciężyła Grażyna Brylska, zaś wyróżnienie otrzymał Wiesław Michnowski, zaś w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Złotą Pszczołę” komisja w składzie: Beata Morzyńska-Wrzosek, Beata Anna Symołon i Grażyna Wojcieszko przyznała trzecią nagrodę Justynie Nawrockiej za projekt książki poetyckiej „dziady ojce córy”, drugą nagrodę Ewie Jarockiej za projekt książki poetyckiej „zacznij zabijać kolaże”, a Pierwszą Nagrodę Grand Prix Mai Baczyńskiej za projekt książki poetyckiej „Pióra dzikich”. Nie ukrywamy, że niecierpliwie oczekujemy na wydanie konkursowego tomiku redaktor naczelnej Presto Filmowego, co przewiduje nagroda główna, a poniżej prezentujemy jeden z nagrodzonych wierszy:

 

„Moje myśli jak ważki. Krążą wokół spraw nierozerwalnych. Nierozerwalna ze mną pamięć o tym, co ma być jutro. Nierozerwalna pamięć o tym, co następuje teraz i nastąpi za chwilę. Nierozerwalna pamięć o tym, co już za mną. Za plecami furkoczą minione loty, młodzieńcze konkursy akrobacji, bitwy powietrzne o dojrzałość i polowania na dorosłych. I jest też moment głębokiej bądź płytkiej jak oddech ciszy i głębokiego bądź płytkiego zanurzenia w niej – gdy zatrzymuje się smukły korpus jednej z ważek z mojej ważkiej armii i mieni się w słońcu wodnym światem zieleni, błękitu, nic nie robi, jest.”

(Maja Baczyńska, z konkursowego projektu książki poetyckiej „Pióra dzikich”)

 

Rok temu konkurs wygrał Mateusz Melanowski, którego tomik był dostępny i podczas tegorocznych wydarzeń. Warto też wspomnieć nazwiska pozostałych finalistów obecnej edycji konkursu, gdyż są to poeci, których poezja niejednokrotnie była już doceniana i niewątpliwie jest warta uwagi: Dorota Grzesiak, Damian Dawid Nowak, Dorota Nowa, Alex Sławiński, Agata Stawska, Justyna Wojdyło. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz