Krakowski Festiwal Filmowy wraca do kin…w lipcu

Krakowski Festiwal Filmowy wraca do kin…w lipcu

 

Rusza przegląd najlepszych polskich filmów dokumentalnych w krakowskich kinach studyjnych. 6 najciekawszych polskich filmów dokumentalnych trafi na ekrany 7 krakowskich kin studyjnych za sprawą Krakowskiej Fundacji Filmowej, która rozpoczyna współfinansowany ze środków Miasta Krakowa projekt będący odpowiedzią na potrzeby widzów i twórców spragnionych kinowej atmosfery. Zobaczymy m.in. laureata polskiego Oscara “Wieloryba z Lorino” oraz ulubieńca publiczności tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego – “Polański, Horowitz. Hometown”. Doskonała okazja by nadrobić festiwalowe zaległości!

 

“Polskie filmy dokumentalne rzadko trafiają do szerokiej dystrybucji.” – tłumaczy Barbara Orlicz-Szczypuła, Prezeska Krakowskiej Fundacji Filmowej – “Ten projekt jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom krakowskich kinomanów, a zarazem przedłużeniem festiwalowej współpracy z krakowskimi kinami studyjnymi, w których od wielu lat mają miejsce pokazy Krakowskiego Festiwalu Filmowego.”

 

Seanse w ramach przeglądu odbywać się będą w jednym tygodniu w miesiąca, przez pół roku, od lipca do grudnia 2021. Każdy z 6 wybranych tytułów, creme de la creme festiwalu, trafi w danym tygodniu do wszystkich krakowskich kin studyjnych: Kina Pod Baranami,

Agrafki, Kiki, Paradoxu, Kijowa, Mikro i Sfinksa – przechodząc dzień po dniu, z ekranu na ekran. W ten sposób, podczas tygodnia z dokumentem widzowie różnych części miasta będą mogli obcować z najciekawszymi polskimi dokumentami i nadrobić festiwalowe zaległości. Pierwszemu pokazowi każdego z 6 tytułów towarzyszyć będzie spotkanie publiczności z twórcami lub bohaterami, lub też dyskusja wokół filmu prowadzona przez filmoznawców i ekspertów wybranych dziedzin, którzy pozwolą głębiej zanurzyć się w temat filmu.

 

“Do programu przeglądu wybraliśmy 6 filmów, które cieszyły się największą popularnością wśród widzów Krakowskiego Festiwalu FIlmowego, a także te, które zostały docenione przez jury.” – uzasadnia Krzysztof Gierat, dyrektor festiwalu. – “W zestawieniu znajdą się zarówno różnorodne filmowe portrety znanych i mniej znanych bohaterów, a także opowieści o nierozerwalnej więzi człowieka z naturą.” 

 

Przegląd zainauguruje wyjątkowy pokaz słynnego “Wieloryba z Lorino” Macieja Cuskego, niekwestionowanego zwycięzcy zeszłorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a także zdobywcy polskiego Oscara – Orła 2021 za najlepszy polski film dokumentalny. Jubileuszowy festiwal odbył się w całości online i film nie miał dotąd ani jednego kinowego pokazu w Krakowie! Seans z udziałem twórców odbędzie się 22 lipca na największej sali kina Kijów. W kolejnych dniach (do 27 lipca) film będzie można zobaczyć w pozostałych krakowskich kinach.

 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz