Philharmonic Music Summer Filharmonia Krakowska

Philharmonic Music Summer Filharmonia Krakowska

Pomysł na najbliższy koncert z cyklu Philharmonic Music Summer, jaki odbędzie się w sobotę 10 lipca o godz. 17.00 w Muzeum Lotnictwa Polskiego, zrodził się po realizacji przez kwartet skrzypcowy (w składzie Barbara Mglej, Elżbieta Mudlaff, Jakub Żurek, Szymon Naściszewski) nagrania Kwartetu na czworo skrzypiec Grażyny Bacewicz. “Zadałam sobie wtedy pytanie, czy są inne utwory na ten skład, oprócz świetnego, aczkolwiek dosyć znanego utworu kompozytorki? Okazało się, że tak i będziemy mieli przyjemność zaprezentować Państwu przekrój takich kompozycji od XIX, aż po XXI wiek” – podsumowuje skrzypaczka Barbara Mglej, biorąca udział w projekcie.

 

Wieczór otworzy utwór z pogranicza klasycyzmu i romantyzmu Ignaza Lachnera, niemieckiego kompozytora, dyrygenta i organisty, należącego do najznakomitszych kompozytorów symfonicznych tego okresu. Z licznych jego dzieł najwyżej ceni się 8 symfonii (z nagrodzoną w Wiedniu „Sinfonia passionata”) i inne dzieła orkiestrowe, większe kompozycje na chóry męskie oraz pieśni. Przedstawicielem epoki romantyzmu będzie Jakob Dont – austriacki skrzypek, kompozytor i pedagog, który urodził się i zmarł w Wiedniu. Jego kompozycje zawierają innowacyjny materiał dydaktyczny, przez co uważane są za jedne z najważniejszych studiów technicznych na skrzypce. Wśród uczniów Donta był m.in. Leopold Auer.

Autorem kolejnego utworu, prezentowanego podczas koncertu, jest niemiecki kompozytor z przełomu XIX i XX wieku, Richard Hofmann, profesor Konserwatorium w Lipsku i lider Lipskiego Towarzystwa Chóralnego, natomiast ostatnie kompozycje przynależą do czasów nam współczesnych. Andrew Derecskei (ur. 1982) to węgierski kompozytor, dyrygent i skrzypek, laureat krajowych i zagranicznych konkursów muzycznych, zarówno jako kompozytor, jak i czynny muzyk. Swoje umiejętności doskonalił na zagranicznych i krajowych kursach mistrzowskich. Dokonał licznych prawykonań utworów ze współczesnej literatury muzycznej.

Koncert zakończony zostanie krótkim, ale niezwykle efektownym utworem grecko-amerykańskiego kompozytora i skrzypka, Andreasa Makrisa (1930–2005), wieloletniego kompozytora-rezydenta, a przez 28 lat członka sekcji I skrzypiec w National Symphony Orchestra w Waszyngtonie. Napisał on około 100 utworów na orkiestrę, zespoły kameralne i instrumenty solowe, a jego dzieła wykonywane były w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Kanadzie, Europie, Rosji i Japonii.

 

PHILHARMONIC MUSIC SUMMER – LIPEC

 

15.07.2021, czw. 19.30

PHILHARMONIC MUSIC SUMMER

 

Żeleński String Quartet:

Jadwiga Bialic – skrzypce

Katarzyna Jawor – skrzypce

Anna Migdał-Chojecka – altówka

Piotr Gach – wiolonczela (gościnnie)

 

Dvořák, Gershwin, Bernstein

 

miejsce koncertu:

Sala Filharmonii Krakowskiej

 

24.07.2021, sb. 18.00

PHILHARMONIC MUSIC SUMMER

 

Trio Stroikowe Filharmoników Krakowskich:

Mariusz Pędziałek – obój

Jan Cielecki – klarnet

Zdzisław Bogacz – fagot

 

Mozart, Ibert, Tansman, Sima

 

miejsce koncertu:

Konsulat Generalny Austrii w Krakowie

 

31.07.2021, sb. 18.00

PHILHARMONIC MUSIC SUMMER

Polska muzyka filmowa

 

Magdalena Di Blasi – flet

Michał Poniżnik – klarnet

Marek Gumiela – waltornia

Błażej Michna – altówka

Wei Zhang – altówka

Marta Nagawiecka – wiolonczela

 

Szpilman, Kaper, Wars, Nahorny, Kaszycki

 

miejsce koncertu:

Konsulat Generalny Austrii w Krakowie

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz