Wieczór pełen wdzięczności

Koncert Chóralny na zakończenie sezonu artystycznego z jednej strony był podsumowaniem tegorocznej pracy filharmonii, a z drugiej bardzo emocjonalnym przeżyciem, gdyż to właśnie ten koncert zakończył ponad dziesięcioletnią pracę Dawida Bera na stanowisku chórmistrza Filharmonii Łódzkiej. Przez ten czas zespół chóralny nieustannie się rozwijał, a efekty tego były widoczne na każdym z koncertów.

Tego wieczoru koncert otworzyło wykonanie dzieła jednego z najważniejszych twórców utworów polichóralnych Giovanniego Gabrielego – „Jubilate Deo”, które wprowadziło słuchaczy w uroczysty nastrój.  Następnie nadszedł czas na podziękowania dla chórmistrza Dawida Bera za ponad 10 lat współpracy z Filharmonią Łódzką. Tego wieczoru nie brakowało wzruszeń. Dyrektor FŁ Tomasz Bęben wyraził swoją wdzięczność za długoletnią współpracę i dodał, że Filharmonia Łódzka jest miejscem, które zawsze będzie dla Dawida Bera otwarte. Wypowiedź zakończył pełnym wdzięczności słowem „dziękuję”. Z rąk wicemarszałka województwa łódzkiego Zbigniewa Ziemby Dawid Ber otrzymał Wyróżnienie Lidera Kultury. To nagroda za: osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury regionu łódzkiego. Chórzyści zapowiedzieli, że podziękują najlepiej jak potrafią, czyli śpiewem.  „Uważam się za szczęśliwego człowieka, ponieważ robię to, co kocham i to, co jest moją pasją” – odpowiedział na te wszystkie słowa uznania niezwykle poruszony Dawid Ber.

Po części oficjalnej nastał czas na muzykę. Dawid Ber stworzył program koncertu, który był opowieścią o wdzięczności, a także pewnym podsumowanie jego dorobku artystycznego. W programie znalazły się dzieła pochodzące z różnych epok i estetyk muzycznych. Najpierw łódzka publiczność usłyszała utwór “Gloria” Sławomira Kaczorowskiego, a następnie dzieło “Cantus Regratiatorius” na chór mieszany, trzy trąbki i organy Krzysztofa Grzeszczaka. Wybór tych kompozycji był ukłonem w stronę łódzkiej chóralnej twórczości – stąd wybór chórmistrza, aby wykonać je podczas tego wyjątkowego wieczoru. Ponad to warto wspomnieć, że zarówno Sławomir Kaczorowski jak i Krzysztof Grzeszczak zasiedli tego wieczoru na publiczności FŁ. Zwieńczeniem koncertu było wykonanie utworu “Gloria” Francisa Poulenca w opracowaniu artysty chóru Jakuba Kowalewskiego w aranżacji na: sopran (w partii solowej Ilona Socha), chór mieszany, organy (Krzysztof Urbaniak) i dwa fortepiany (Zbigniew Rymarczyk/Tomasz Kaszuba). Należy wspomnieć, że jest to drugi francuski utwór – najczęściej wykonywany na świecie zaraz po „Bolerze” Ravela.

Przed rozpoczęciem koncertu przedstawiciele Chóru FŁ zapowiedzieli, że pragną wyrazić swoją wdzięczność przez swój śpiew i rzeczywiście było to piękne „dziękuję” skierowane w stronę chórmistrza Dawida Bera, które publiczność nagrodziła owacjami na stojąco. Filharmonię Łódzką opuszcza człowiek, który przez dziesięć lat dbał o rozwój i dobre imię tej instytucji, a także podarował łódzkiej publiczności wiele wspaniałych muzycznych chwil. Sezon artystyczny w Filharmonii Łódzkiej zamknięty! Było muzycznie, wzruszająco i z wdzięcznością!

.

Źródło: Prosto o Muzyce

Leave a comment