Chopin Nocturnes [nowy album Jana Lisieckiego]

Chopin Nocturnes [nowy album Jana Lisieckiego]

Na swoim najnowszym albumie dla Deutsche Grammophon polsko-kanadyjski pianista Jan Lisiecki postanowił powrócić do muzyki Fryderyka Chopina. W ślad za Works for Piano & Orchestra (2017) i Chopin: Études (2013), Chopin: Complete Nocturnes zostanie wydany 13 sierpnia 2021 roku i zawierać będzie  głęboko osobiste interpretacje jednych z najpiękniejszych i najbardziej lubianych utworów w historii, napisanych na fortepian solo.

Lisiecki wszedł do studia zeszłej jesieni, a jego nowe nagranie nie tylko oddaje ducha pianistyki Chopina, ale także reprezentuje czas i okoliczności, w jakich zostało wykonane. Jak sam pianista wyjaśnia: „Dlaczego powinienem nagrać coś, co zostało już wielokrotnie nagrane? Muzyka żyje tylko przez wykonanie i jest inna za każdym razem, gdy ją słyszymy, nawet jeśli jest to nagranie. Myślę, że miałem tutaj coś istotnego do powiedzenia. Ten album niejako odzwierciedla miniony rok i moje przemyślenia na ten temat, a także swoistą ucieczkę i zrozumienie, jakie daje nam muzyka”.

 

Lisiecki był gorąco chwalony za płytę „Beethoven Lieder”, wydaną w zeszłym roku, którą on i Matthias Goerne wydali wspólnie i to „zanurzenie” w świat pieśni z pewnością pomogło w nowym odczytaniu Nokturnów, utworów, które są wręcz stworzone do intymnego słuchania. „Te niezwykłe utwory zachęcają do myślenia i odczuwania tego, co chcesz” – podsumowuje pianista. „Nie ma na nie „właściwej” odpowiedzi, innej niż ta, którą masz”.

 

“Jan Lisiecki. Remember the name.”
The Financial Times

 
“Perhaps the most 'complete’ pianist of his age.”
BBC Music Magazine

 

Premiera albumu 13 sierpnia 2021!

 

http://dgt.link/lisiecki-nctrns

 

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz