Inauguracja sezonu arystycznego Sinfonii Iuventus

Inauguracja sezonu arystycznego Sinfonii Iuventus

Baśniowy, „wyobrażony” Orient zawsze fascynował artystów Zachodu, a impulsem, który rozbudził szczególne zainteresowanie, stało się wydanie w XVIII i XIX wieku kolejnych przekładów arcydzieła literatury arabskiej (zbierające baśnie, legendy i anegdoty z różnych kręgów kulturowych dawnego Wschodu) – Księgi tysiąca i jednej nocy. Tajemnicze, fascynujące i zmysłowe, czasem okrutne opowieści znajdowały odbicie w poetyckich parafrazach, sztukach plastycznych i oczywiście także w muzyce.

Ich czarowi uległ też Mikołaj Rimski-Korsakow, jedna z najważniejszych postaci rosyjskiego neoromantyzmu, mistrz orkiestrowych barw i efektów. Właśnie aspekt kolorystyczny ma szczególne znaczenie w jego skomponowanej w 1888 roku orkiestrowej suicie Szeherezada, składającej się z czterech programowych miniatur ilustrujących wybrane epizody cyklu. Dzieło odniosło ogromny sukces, służąc też m.in. adaptacjom baletowym, filmowym, i do dziś uchodzi za najpopularniejsze w dorobku twórcy.

 

Jakub Haufa i Tomasz Strahl należą do najwybitniejszych polskich wirtuozów swych instrumentów – skrzypiec i wiolonczeli. Pierwszy od 2003 roku jest koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia, obaj mistrzowie są cenionymi solistami, kameralistami i pedagogami, podziwianymi na estradach Polski i wielu krajów. Połączą swe talenty w późnym arcydziele Johannesa Brahmsa, nostalgicznym, wzruszającym, utrzymanym w ciemnym kolorycie Koncercie podwójnym a-moll, jego ostatnim (z czterech) dziele tego gatunku. Powstało jako wyraz odnowienia trwającej od młodości i wystawianej na różne próby przyjaźni z wielkim skrzypkiem, Józefem Joachimem, który pod batutą kompozytora wykonywał dzieło wraz z wiolonczelistą Robertem Hausmannem. Wrześniowy koncert inaugurujący nowy sezon poprowadzi Marek Wroniszewski.

 

INFONIA IUVENTUS – INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2021/2022

 

4 września 2021, godz. 19.30
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

 

Wykonawcy

Jakub Haufa | skrzypce

Tomasz Strahl | wiolonczela

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Marek Wroniszewski | dyrygent

Anna Sułkowska-Migoń | asystent dyrygenta

 

Program

Johannes Brahms – Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę a-moll op. 102

Mikołaj Rimski-Korsakow – Szeherezada op. 35

 

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent”, finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Bilety: www.bilety24.pl, www.eBilet.pl
Podczas wydarzenia obowiązują zasady ustalone w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wraz z ich aktualizacjami: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
Patronat medialny: TVP Kultura, Presto, polmic.pl
Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Organizator zastrzega prawo do wprowadzania wszelkich zmian w koncertach, a także możliwość ich odwołania

 

{info. pras}

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz