DŹWIĘKI I ZNAKI – nowa (młoda) muzyka polska

DŹWIĘKI I ZNAKI – nowa (młoda) muzyka polska

DŹWIĘKI I ZNAKI – nowa muzyka polska” to koncert młodych artystów pochodzących z Gdańska, obecnie studentów uczelni muzycznych z Krakowa i Bydgoszczy – pianisty Jana Olesza oraz saksofonisty i zarazem młodego kompozytora – Mikołaja Sarada.

Obaj, zafascynowani literaturą muzyczną XX i XXI wieku, wykonają dla Państwa dzieła zarówno uznanych mistrzów, które weszły na stałe do kanonu muzyki, jak i dzieła napisane współcześnie. Koncert zakończą improwizacje elektroniczne w wykonaniu obu instrumentalistów.

 

19.09.2021

Miejsce wydarzenia: Ratusz Staromiejski

Start: godz. 19.00

Wstęp: wolny

 

PROGRAM

Andrzej Karałow – Geometria Nocy

Tomasz Sikorski – Hymnos 

Bogusław Schaeffer – Scherzo (prawykonanie polskie)

Mikołaj Sarad – From x to y

Anna Maria Huszcza – Intercosmic

Koncert zakończą improwizacje elektroniczne.

 

O ARTYSTACH:

Mikołaj Sarad

Student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie saksofonu ad. dr. Włodzimierza Spodymka oraz w klasie kompozycji prof. dr. hab. Zbigniewa Bargielskiego.

Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, otrzymując ocenę celującą z egzaminu dyplomowego (zarówno z części teoretycznej jak i praktycznej).

Ma na swoim koncie sporo osiągnięć w różnych dziedzinach artystycznych. Oprócz sukcesów na konkursach saksofonowych i kameralnych, uzyskał tytuł laureata na XLII Olimpiadzie Artystycznej (sekcja historii muzyki). Nagrodzona została także jego twórczość: I miejsce ex aequo na II międzyszkolnym konkursie kompozytorskim Fundacji Inicjatyw Kulturalnych Włochy dla młodzieży w Warszawie (2018) za utwór pt. „Puls” na saksofon altowy solo oraz I miejsce za utwór „Nocny spacer po lesie” na fortepian na III Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2018). W październiku 2019 r. utwór „Przynęta Otchłani” został zakwalifikowany do udziału w Programie „Muzyka Naszych Czasów”. Zakwalifikowane utwory zostaną prawykonane w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a następnie wykonane 12 razy przez uczniów i studentów szkół i uczelni biorących udział w Programie. Ponadto partytura utworu została wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Jan Olesz

Obecnie student studiów licencjackich w klasie fortepianu Profesora Andrzeja Pikula w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu Pani mgr Eleny Aleksiejuk w OSM I i II st. im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku. Jego repertuar jest bardzo szeroki i bogaty w różnorodne pozycje (od baroku po muzykę naszych czasów). Występuje w Polsce i za granicą. Poza repertuarem solowym często gra w zespołach kameralnych także odnosząc w tym zakresie osiągnięcia (np. II miejsce w duecie z Mikołajem Saradem na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zespołów kameralnych w Szczecinie). Uczestnik wielu kursów mistrzowskich z m. in. : Zbigniewem Raubo, Bronisławą Kawallą, Januszem Olejniczakiem, Waldemarem Andrzejewskim, Wojciechem Świtałą, Vadimem Rudenką czy Aquilesem Delle Vigne. Czynny uczestnik festiwali muzycznych jak chociażby: Krakowski festiwal duetów fortepianowych „Duetissimo” , Festiwal „Gdańscy Pianiści Miastu”. Jest laureatem wielu konkursów o zakresie ogólnopolskim a także międzynarodowym. Do jego osiągnięć należą m. in. VII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Maurycego Moszkowskiego „Per aspera ad astra” II nagroda, 30. Young Musician International Competition „Citta di Barletta” – II nagroda, V ODIN International Music Competition – III miejsce.

{info. pras}

 

Źródło: Prosto o Muzyce


Dodaj komentarz